[b]Neelie Kroes[/b], Komisarz ds. Społeczeństwa Informacyjnego, zapowiedziała przedstawienie do publicznych konsultacji w I połowie 2011 r. zaleceń Komisji odnośnie zasad regulacji dostępu do infrastruktury telekomunikacyjnej operatorów zasiedziałych. Deklaracja padła podczas trwającej w Brukseli konferencji [b]ECTA[/b] – organizacji grupującej operatorów alternatywnych z krajów Unii Europejskiej. W swoich deklaracjach Neelie Kroes podkreśla, że celem nadrzędnym jest zapewnienie zgodnych z [b]Agendą Cyfrową[/b] nowoczesnych usług dostępowych.
Neelie Kroes wspomniała o modelu kosztowym, jako podstawowym sposobie określanie cen produktów hurtowych. Podkreśliła jednak, że operatorzy zasiedziali nie powinny oczekiwać, iż rynek hurtowy będzie płacił za ich nieefektywność ekonomiczną – dzisiaj lub w przeszłości. Z drugiej strony wskazała, że struktura cen, zarówno dominujących dzisiaj linii miedzianych, jak i pojawiających się już na rynku hurtowym pętli optycznych, nie może zniechęcać operatorów do inwestycji w nowoczesne sieci NGA. Więcej: powinna zachęcać operatorów zasiedziałych i alternatywnych do migracji klientów do sieci optycznych. Członkowie ECTA, których skierowany został komunikat Komisarz ds. Społeczeństwa Informacyjnego, podkreślili konieczność kontroli cen produktów hurtowych.
- Czas na realną ich weryfikację. Regulatorzy powinni zrozumieć, czym są obecnie obowiązujące stawki i nie akceptować ich, jeżeli pozwalają na nieuzasadnione zyski, dzięki inwestycjom poczynionym wiele lat temu za pieniądze podatników w różnych krajach. Równie ważne, jest rozważenie przez regulatorów, czy inwestycje w sieci optyczne są tak ryzykowne ekonomicznie, jak to przedstawiają operatorzy zasiedziali. Wymiana sieci miedzianej, w każdych warunkach regulacyjnych, jest inwestycją konieczną dla wszystkich operatorów infrastrukturalnych – powiedziała [b]Ilsa Godlovitch[/b], dyrektor ECTA.
Jako przykład właściwych praktyk regulacyjnych Neelie Kroes podała zasady dostępu do nowoczesnej infrastruktury. Jej zdaniem nie ma żadnego powodu, aby operatorzy alternatywni musieli czekać na pojawienie się oferty detalicznej operatora zasiedziałego. Wręcz przeciwnie. Zasady niedyskryminacji i równego traktowania operatorów alternatywnych i pionów sprzedaży detalicznej u operatorów zasiedziałych powinny powodować, że taka oferta pojawi się przynajmniej na 6 miesięcy wcześniej. Niedyskryminacja operatorów alternatywnych jest, zdaniem Neelie Kroes, jednym z kluczy właściwej regulacji rynków telekomunikacyjnych. Nalega ona wspólne pryncypia i politykę krajowych regulatorów. – Nie możemy zaakceptować nie tylko 27, ale nawet 10, czy 20 odrębnych zasad postępowania w tej sprawie – powiedziała Neelie Kroes.
[link=http://europa.eu/rapid/pressReleasesAction.do?reference=SPEECH/10/702&format=HTML&aged=0&language=EN&guiLanguage=en]Przemówienie Neelie Kroes na konferencji ECTA[/link]