Włosi, zmagający się z problemem podobnie niskiej, jak w Polsce penetracji dostępem do szerokopasmowego internetu, podjęli innowacyjna inicjatywę inwestycyjną. Jakkolwiek jej skuteczność i ostateczny rezultat, to wciąż niewiadoma, sposób w jaki zorganizowano to przedsięwzięcie może być ciekawym studium przypadku między innymi dla polskiego rynku.
Zasady są proste: siedmiu największych operatorów we Włoszech powołuje nową firmę, która zajmie się budową szkieletowej infrastruktury szerokopasmowej opartej na światłowodach. W listopadzie 2010 r. podpisano memorandum w sprawie porozumienia. Sygnatariusze to [b]Telecom Italia[/b], największy operator na Półwyspie Apenińskim, [b]Fastweb, Wind, Vodafone Italia, Tiscali[/b], włoski oddział [b]BT Group[/b] oraz [b]3 Italia[/b].
Jak zapewnił [b]Paolo Romani[/b], włoski minister przemysłu odpowiedzialny za rynek telekomunikacyjny, nowo powołana spółka będzie inwestować w infrastrukturę nie dublując już istniejących inwestycji, skupiając się na rejonach wykluczenia cyfrowego. Przedstawiciel ministerstwa, które pełni podobna rolę jak polski resort infrastruktury, będzie zasiadał we władzach nowo powołanej spółki.
Finansowanie nowej firmie, która jeszcze nie doczekała się nazwy, zapewnią zarówno środki prywatne, jak i publiczne. Wedle wstępnych planów będzie pochodzić w jednej trzeciej z budżetu włoskiego operatora narodowego, w jednej trzecie od operatorów alternatywnych, a w jednej trzecie ze budżetu państwa. Choć spółka nie ma jeszcze szczegółowego biznesplanu, włoski rząd zapewnił, że finansowanie publiczne dostarczy kontrolowany przez państwo bank [b]Cassa Depositi e Prestiti[/b], która udzieli nowej spółce preferencyjnych kredytów. Nie jest na razie jasne, jakiego rodzaju koncesje na rzecz państwa za to wsparcie finansowe będą musieli ponieść operatorzy. Ustalenia nie mogą jednak dyskryminować rynkowych graczy, przynajmniej tych największych – porozumienie wsparł bowiem [b]Franco Bernabe[/b], prezes Telecom Italia, lidera włoskiego rynku. Inicjatywę poparł także [b]Stefano Parisi[/b], szef Festweb.
Co chyba najważniejsze w kontekście polskim, włoskie porozumienie doczekało się wsparcia włoskiego rządu dopiero po tym, jak operatorzy udowodnili, że chcą i potrafią, mimo codziennej konkurencji, ze sobą współpracować. Niecały rok temu bowiem, w maju 2010 r. Vodafona Italia, Wind i Fastweb razem rozpoczęli proces pięcioletniej inwestycji 2,5 mld euro w opartą o światłowody infrastrukturę szerokopasmową dla 15 największych miast Włoch. W majowym porozumieniu nie wziął udziału Telecom Italia, który jednak w obliczu wzmocnienia pozycji przez znaczących konkurentów dołączył do jesiennego porozumienia inwestycyjnego z udziałem włoskiego rządu.