Raport ogłoszono przy okazji rozpoczętego dzisiaj CEE IPO Summit, spotkania przedstawicieli rynku kapitałowego w Warszawie.

Z raportu McKinsey wynika również, że GPW liczyć może na rozwój rynku obligacji korporacyjnych (Catalyst).

W 2010 r. nowe emisje notowanych spółek zwiększyły kapitalizację rynku o 22,6 mld zł, czyli o 4,2 proc. Statystyki uwzględniają sprzedaż akcji przez UniCredit, notowany zarówno w Warszawie i Mediolanie.

McKinsey przewiduje, że w najbliższych latach zwiększy się siła nabywcza funduszy inwestycyjnych (mniej więcej dwukrotnie do 2015 r.).

Raport wskazuje, że z 500 największych polskich spółek 232 są już notowane na GPW, około 80 rozważa debiut giełdowy. Przeszkodą w tej decyzji mogą być spore koszty wejścia na parkiet (badanie pokazuje, że wyższe niż Deutsche Boerse), oraz prawne obostrzenia związane z tym procesem.

Giełda zwiększa poczucie zaufania

Otwierając konferencję Donald Tusk przypomniał, że o tej części Starego Kontynentu mówi się jako o "nowym silniku" Unii Europejskiej.

Zaznaczył, że giełda staje się symbolem najwyższych standardów w gospodarce. Przypomniał, że w ostatnich latach widać, że giełda zwiększa poczucie zaufania, które jest tak niezbędne w obliczu ciężkich czasów kryzysu.

Szef rządu, przemawiając w gmachu giełdy, podkreślił, że naszemu regionowi jest potrzebna nadzieja i zaufanie, a te daje warszawski parkiet.

Autopromocja
Ranking Samorządów

Poznaj najlepsze miasta i gminy w Polsce

WEŹ UDZIAŁ