Branża rejestrów kredytowych to stosunkowo młoda branża w polskim pejzażu gospodarczym. Jej głównym zadaniem jest utrzymanie transparentności i bezpieczeństwa obrotu gospodarczego. Ostatnie dwa, trzy lata były dobre dla polskiego rynku wymiany informacji o zobowiązaniach finansowych. Paradoksalnie – dzięki kryzysowi gospodarczemu, ale także innym wydarzeniom.
Na polskim rynku w tym okresie funkcjonowały cztery rejestry kredytowe. Najstarszy i największy rejestr, jakim jest Biuro Informacji Kredytowej, działający głównie na rynku bankowym, ale stopniowo wychodzący poza ten obszar, Krajowy Rejestr Długów – najstarszy i największy rejestr funkcjonujący na rynku pozabankowym wchodzi stopniowo na rynek bankowy, InfoMonitor – rejestr funkcjonujący na rynku pozabankowym mający dostęp do informacji bankowej zgromadzonej w Biurze Informacji Kredytowej, Europejski Rejestr Informacji Finansowej funkcjonujący na rynku pozabankowym, ale mający dostęp do informacji bankowej oraz najmłodszy rejestr Krajowe Biuro Informacji Kredytowej funkcjonujący na podobnych zasadach jak Biuro Informacji Kredytowej. Do 2007/2008 roku polska branża rejestrów kredytowych przechodziła trudny okres uczenia się, dorastania, wypracowywania standardów działania, walki o wyniki finansowe i pozycję na rynku. W 2009 roku – roku kryzysowym, zysk netto branży wzrósł aż o 62 proc., przychody o 33 proc., a liczba sprzedanych raportów o 42 proc.
W okresie 2009 – 2011 zaszło w polskim systemie wymiany informacji o zobowiązaniach finansowych wiele pozytywnych zdarzeń. Oto one:
1Praktyka funkcjonowania rejestrów kredytowych usuwa powoli główny hamulec rozwoju polskiego systemu rejestrów, mianowicie to, że funkcjonowanie rynku oparte jest na dwóch różnych ustawach. Jest to powodem trudności w dostępie banków do informacji niebankowej, a innych instytucji do informacji bankowej. Coraz częściej informacja bankowa znajduje się w rejestrach niebankowych. Dobitnym przykładem jest tu ERIF, gdzie 70 proc. bazy danych stanowi informacja bankowa i InfoMonitor, który ma dostęp do prawie całego polskiego zasobu negatywnej informacji bankowej.
2Sejm w 2010 roku przyjął nową ustawę regulującą działalność rynku wymiany niebankowej informacji o zadłużeniu, czyli rynku, na którym funkcjonują biura informacji gospodarczej. Jest to dobra ustawa, jednak wymaga dalszych zmian w celu usprawnienia działalności tego rynku, a przede wszystkim poszerzenia zbioru dostępnych informacji o zadłużeniu, w tym informacji pozytywnej.