REIsearch.eu, czyli Research Excellence Innovation Network, to darmowe internetowe narzędzie, które pozwoli europejskim naukowcom wymieniać dane badawcze z innymi ośrodkami połączonymi w wielkiej interdyscyplinarnej sieci. Za jej pomocą możliwe będzie nagłaśnianie wyników badań na szerszym forum, tak aby dotarły zarówno do mediów, jak i do przedsiębiorców zainteresowanych wdrażaniem nowych idei i wynalazków.
Zalążkiem tego „naukowego facebooka" ma się stać 200 tys. pracowników instytucji naukowych zrzeszonych w Stałej Platformie Atomium Culture (AC), europejskiej organizacji poświęconej badaniom naukowym i innowacjom. Nowe narzędzie zaanonsowane zostało podczas Europejskiego Międzysektorowego Szczytu dotyczącego Badań Naukowych i Innowacji, odbywającego się w 26- 27 września w Krakowie.
- Moim zdaniem nadszedł czas, by media zaczęły komunikować o nauce poprzez nowe, oryginalne formy przekazu - powiedziała „Rz" minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbara Kudrycka.
Wykorzystanie do tego celu serwisu społecznościowego, najpopularniejszej usługi w Internecie (korzysta z niej 60 proc. użytkowników sieci), wydaje się naturalnym krokiem w stronę „uczłowieczenia" nauki skrytej do tej pory za szklanymi ścianami laboratoriów, a przez to często oderwanej od rzeczywistości i w efekcie niedofinansowanej - bo za czysto teoretyczne eksperymenty żaden przedsiębiorca płacić nie chce.
- Agencja zbierająca informacje o głównych odkryciach i naukowych osiągnięciach uniwersytetów biorących udział w Atomium Culture jest krokiem w stronę faktycznego przybliżenia nauki do mediów, przedstawicieli biznesu i zwyczajnych internautów - mówił podczas konferencji AC Paweł Lisicki, redaktor naczelny „Rz".