Wejść do zarządu ITU

Dzisiaj w Genewie rozpoczyna się ITU Telecom World – jedna z najważniejszych imprez branży telekomunikacyjnej. W czterdziestą rocznicą pierwszej konferencji Pawilon Polski, po raz pierwszy w historii, zorganizował nasz kraj dzięki wspólnemu wysiłkowi resortu ds. łączności i kilku polskich operatorów. Jakie są cele Polski w międzynarodowej polityce telekomunikacyjnej rozmawiamy z wiceminister infrastruktury Magdaleną Gaj oraz Małgorzatą Olszewską, dyrektor departamentu telekomunikacji w tymże resorcie.

Aktualizacja: 26.10.2011 14:37 Publikacja: 23.10.2011 22:21

Małgorzata Olszewska, dyrektor Departamentu Infrastruktury w MI

Małgorzata Olszewska, dyrektor Departamentu Infrastruktury w MI

Foto: ROL

rpkom.pl: - Na rozpoczynającej się dzisiaj konferencji ITU Telecom World 2011 Polski Pawilon nie został zorganizowany dla przyjemności. Po co zatem?

Małgorzata Olszewska, dyrektor Departamentu Telekomunikacji w Ministerstwie Infrastruktury

: - Promocja Polski jest dla nas bardzo ważnym celem. W takiej organizacji, jak ITU przez wiele lat nikt nas nie zauważał. Chcemy to zmieniać. Sprawy, o jakich się dyskutuje na forum ITU, to przyszłość rynku telekomunikacyjnego. I chcemy mieć nań wpływ.

- Jak wygląda dzisiaj pozycja Polski w ITU?

Małgorzata Olszewska:

- Jesteśmy członkiem rady tej organizacji.

- Jakie z tego korzyści.

Małgorzata Olszewska:

- Mamy formalny wpływ – w ramach konsultacji – na każdą ważną decyzję, jak wysokość i alokacja budżetu, kierunki działania, podstawy polityki, inicjatywy itp.

- Jakie kierunki chcemy promować?

Małgorzata Olszewska:

- Priorytety się rodzą, ale na pewno będziemy optować za działaniami na rzecz rozwoju internetu szerokopasmowego. Chcielibyśmy przystąpić do inicjatyw, jakie prowadzi dedykowane temu biuro.

Należymy do tzw. regionu C, który dzisiaj w ogóle jest w ITU mało zauważany. Chcemy, aby było inaczej. Chcemy pokazać, że nie tylko prężnie rozwija się u nas rynek szerokopasmowy, ale że wypracowaliśmy dobre praktyki rozwoju, i że możemy się nimi dzielić.

Niedawno, podczas jednego ze spotkań regionu C, zaproponowaliśmy organizację warsztatów, w ramach których można by się podzielić doświadczeniami związanym z przeciwdziałaniem wykluczeniu cyfrowemu. A to dlatego, że – jak wiadomo – mamy już konkretny plan takich działań w ramach projektu systemowego, i że wart on jest pokazania.

Reakcja na naszą propozycję była bardzo dobra. W ciągu najbliższych dni spodziewamy się przeprowadzania warsztatów online, w których spodziewamy się aktywnej roli Węgrów, którzy także chcą się dzielić swoimi doświadczeniami. To jedno z narzędzi do zaktywizowania na forum ITU nie tylko naszego regionu, ale w ogóle świata.

Chcemy pokazać, nie tylko działania administracji, ale i nasz rynek, czyli operatorów.

- Jak wygląda dzisiaj ich zaangażowanie?

Małgorzata Olszewska:

- Siedmiu partnerów wspiera nas podczas bieżącej edycji ITU Telecom World. Współpraca układa się naprawdę znakomicie. Uzgodniliśmy, że – niezależnie od interesów każdego z partnerów – priorytetem jest pokazanie Polski, jako źródła ciekawych pomysłów i projektów.

- Dzisiaj członkami ITU są tylko Telekomunikacja i Polkomtel. Chcielibyście to zmienić?

Magdalena Gaj, wiceminister infrastruktury:

- Oczywiście. Mocne w ITU kraje są bardzo wspierane przez swoich przedsiębiorców. Na przykład reprezentacja Francji i France Telecom działają ręka w rękę. I właśnie Francja odgrywa bardzo istotną rolę w bardzo ważnej jednostce ITU, jaką jest biuro zarządzania częstotliwościami radiowymi.

Dzięki kontaktom nawiązanym na forum ITU udało się uzgodnić z Rosją koordynację pasma 800 MHz. Teraz Rosja prosi nas za to o poparcie ich celów na rynku roamingowym. Tak właśnie wygląda polityka na rynku telekomunikacyjnym, a ITU pomaga ją realizować.

- Macie sygnały od partnerów Pawilonu Polskiego, że będą chcieli prolongować współpracę?

Magdalena Gaj:

- Stały przedstawiciel Telekomunikacji Polskiej zachował się bardzo profesjonalnie i aktywnie, deklarując pomoc podczas konferencji, na której Polska została wybrana do rady ITU. TP jest otwarta na dalszą współpracę, ale jak to sformalizujemy, to jeszcze kwestia przyszłości. Jeżeli chodzi o pozostałych partnerów, to myślę, że podczas targów przekonają się, jaka jest siła ITU, ile możemy skorzystać angażując się w prace organizacji. I myślę, że niejeden z nich będzie chciał się potem głębiej zaangażować.

Małgorzata Olszewska

: - Dlaczego na przykład nie mielibyśmy zorganizować konferencji pełnomocników ITU?

Magdalena Gaj

: - To byłaby potężna promocja kraju! Na 2-3 tygodnie przyjeżdża 5 tys. delegatów z całego świata. Ministrowie, premierzy.

- To kosztuje pieniądze… Operatorzy je liczą i nie wiadomo, czy uznają, że warto je wydawać.

Magdalena Gaj

: - Każdy liczy pieniądze. Oczywiście, że bez silnego zaangażowania rządu – także finansowego - takie przedsięwzięcie się nie uda. Ale korzyści dla wszystkich byłyby moim zdaniem znaczne.

- Zróbmy krok dalej. Jakie są plany na następny rok, jeżeli chodzi o działania na forum ITU?

Magdalena Gaj

: - Plany są, ale we wstępnej fazie, więc wolałabym jeszcze o nich nie mówić. Decyzje podejmiemy wiosną przyszłego roku.

- A jakie są w ogóle nasze ambicje, jeżeli chodzi o ITU?

Magdalena Gaj

: - Wysokie. Docelowo mierzymy w zarząd tej organizacji.

- W stanowisko przewodniczącego?

Magdalena Gaj

: - Uwarunkowania polityczne są takie, że tego bym się raczej nie spodziewała…

Małgorzata Olszewska

: - Bliższym celem jest umocnienie się we wspomnianym biurze rozwoju. Ono ma duży budżet  - liczony w milionach dolarów - na realizację różnych projektów, które można by prowadzić w Polsce, lub przy udziale polskich ekspertów. Chcielibyśmy ich wprowadzać do samej organizacji.

Magdalena Gaj

: - Polska była do tej pory zbyt mało aktywna – nawet w Unii Europejskiej - na arenie międzynarodowej, jeżeli chodzi o rynek telekomunikacyjny. To rynek przyszłości, a przy naszym kapitale ludzkim powinniśmy odgrywać na nim znaczącą rolę.

- Czego brakuje? Ludzi, pieniędzy?

Magdalena Gaj

: - Przez długi czas brakowało woli. Teraz wola jest. Pieniędzy zawsze jest zbyt mało na wszystko, ale akurat budżet na działania międzynarodowe stopniowo rośnie. W przyszłym roku znowu będzie trochę wyższy. Można też pozyskać dodatkowe środki dzięki wsparciu biznesu, jak w przypadku bieżących targów ITU World Telecom. A ludzi do pracy na arenie międzynarodowej mamy bardzo dobrych.

- Dziękujemy za rozmowę

rozmawiał Łukasz Dec

Pawilon Polski na ITU Telecom World 2011

Na zaproszenie Ministerstwa Infrastruktury przedsięwzięcie wspierają: Telekomunikacja Polska S.A., Netia S.A., Comarch S.A., Cyfrowy Polsat S.A., P4 sp. z o.o., Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o.o., Oxycom S.A

rpkom.pl jest partnerem medialnym Pawilonu Polskiego w Genewie

Ekonomia
Witold M. Orłowski: Słodkie kłamstewka
Ekonomia
Spadkobierca może nic nie dostać
Ekonomia
Jan Cipiur: Sztuczna inteligencja ustali ceny
Ekonomia
Polskie sieci mają już dosyć wojny cenowej między Lidlem i Biedronką
Ekonomia
Pierwsi nowi prezesi spółek mogą pojawić się szybko