Ci, którzy są w związku małżeńskim i mają wspólnotę majątkową, muszą się przygotować na to, że bank zażąda zgody współmałżonka na wzięcie kredytu, poprosi o jego dane osobowe albo kopię dowodu osobistego.
Warto pamiętać, że klient ma prawo odstąpić od umowy kredytowej bez podawania przyczyny. Ma na to dziesięć dni od podpisania umowy. Musi oczywiście oddać wypłacone już pieniądze. Bank jest zobowiązany do zwrotu poniesionych przez klienta kosztów. Nie dotyczy to opłaty przygotowawczej i kosztów ustanowienia zabezpieczenia.
Rekomendacje i przestrogi
- Najroztropniej byłoby, gdybyśmy wydali na święta tylko tyle, ile mamy w portfelu lub na koncie. Jeśli jednak jest to zdecydowanie za mało i musimy pożyczyć pieniądze, postarajmy się zminimalizować koszty.
- Najtańszy powinien okazać się kredyt w koncie osobistym. Można wtedy podjąć z rachunku (np. w bankomacie za pomocą karty debetowej albo płacąc taką kartą w sklepie) więcej, niż na ten rachunek wpłynęło, do wysokości limitu przyznanego przez bank. Gdy w ostatnich dniach grudnia lub na początku stycznia na konto zostanie przekazana nasza pensja, od razu zadłużenie zostanie spłacone. Dzięki temu odsetki naliczone przez bank będą niewielkie. Niewykluczone, że z powodu tej spłaty pod koniec stycznia znów będziemy musieli się zadłużyć. Potrzebny będzie zatem program oszczędnościowy, by dług był systematycznie zmniejszany. Obecnie oprocentowanie kredytu w ROR wynosi mniej więcej 10 – 18 proc. w skali roku (w zależności od banku). Płaci się też (na ogół raz w roku) prowizję za udostępnienie środków. Jeśli więc masz konto, zwłaszcza od dawna, i masz stałe dochody, a nie otworzyłeś dotąd linii kredytowej, wystąp o nią. Nawet jeśli nie załatwisz wszystkiego przed świętami, będziesz mógł wygodnie spłacić ewentualną pożyczkę zaciągniętą w innej formie.
- Darmowy może okazać się kredyt, z którego skorzystasz za pośrednictwem karty kredytowej. Ale będzie tak pod jednym warunkiem: całe zadłużenie musisz spłacić w wyznaczonym przez bank terminie (możesz do tego wykorzystać kredyt w ROR). Jeśli nie będziesz w stanie tego zrobić, bank naliczy odsetki (około 20 proc. w skali roku). I ważna uwaga: kartą kredytową powinieneś wyłącznie płacić w sklepie. Używanie jej w bankomacie wiąże się z wysokimi opłatami. Jeśli wiesz, że jakiegoś większego wydatku kartą nie będziesz mógł spłacić w terminie, sprawdź, czy bank pozwala zamienić to zadłużenie na kredyt ratalny; jeśli tak, będzie taniej.