Tanie komórki są wciąż popularne
Aleksandra Stanisławska
Mimo inwazji smartfonów tańsze telefony wciąż trzymają się dobrze. W Polsce stanowią 60 proc. rynku komórek. Mimo zgiełku wokół smartfonów wciąż powodzeniem cieszą się tańsze telefony, których w ubiegłym roku sprzedano na świecie ponad miliard sztuk. I choć ich udział w rynku maleje na korzyść bardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń, to jednak w krajach o niższej zamożności, w tym również w Polsce, wciąż królują w rankingach sprzedaży.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1110061_Tanie_komorki_sa_wciaz_popularne.html (dostęp płatny)
Kto najwięcej zyska, a kto straci na cyfryzacji naziemnej telewizji
Magdalena Lemańska
Na Euro 2012 naziemna telewizja cyfrowa będzie dostępna w prawie całym kraju. To dobra wiadomość dla widzów oraz producentów dekoderów i telewizorów. Od sierpnia przyszłego roku w Polsce nie będzie już możliwości odbierania telewizyjnego sygnału analogowego. Odbierany za darmo z anteny domowej czy zbiorczej impuls będzie zawierał wyłacznie cyfrowe informacje. Na zmianie zyskają oczywiście widzowie, którzy będa mieli bezpłatny dostęp do wiekszej niż dotychczas liczby kanałów. Ale nie tylko oni.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1110053_Kto_najwiecej_zyska_a_kto_straci_na_cyfryzacji_naziemnej_telewizji.html (dostęp płatny)
Domowe 3D także bez okularów
Piotr Mazurkiewicz
Już za miesiąc do sklepów mają trafić pierwsze trójwymiarowe telewizory, do których nie będą potrzebne specjalne okulary. – W lutym pierwszy model trafi do sklepów. Będzie miał ekran o przekątnej 55 cali w technologii LED – mówi Piotr Golonka z Toshiba Television Central Europe. Obraz 3D może być w nim oglądany przez większą grupę widzów, bez obniżenia jakości efektu trójwymiarowego. Dodatkowo prezentuje obrazy 2D w rozdzielczości czterokrotnie wyższej niż Full HD.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1110063_Domowe_3D_takze_bez_okularow.html (dostęp płatny)
Ciekawe czasy w telekomunikacji
Ireneusz Piecuch
Bieżący rok przyniesie zapewne kolejne konsolidacje, a firmy muszą obniżyć koszty w związku ze spowolnieniem gospodarki – pisze były członek zarządu Telekomunikacji Polskiej. To był dobry rok. Rok, w trakcie którego mówiono o kryzysie, ale nie wpłynęło to zasadniczo na kształt rynku teleinformatycznego. Rok, w którym po trudnych latach 2009 – 2010 uwolniono w końcu część budżetów przeznaczonych na zakupy i wdrożenia systemów informatycznych, co spowodowało dwucyfrowy wzrost rynku medialnego i teleinformatycznego.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1110068_Ciekawe_czasy_w_telekomunikacji.html (dostęp płatny)
Banki w komórce
Monika Wrześniak
Wysokie koszty połączenia z Internetem przez komórkę czy tablet i obawy o bezpieczeństwo danych to główne przyczyny, dla których nie decydujemy się na korzystanie z bankowości mobilnej – wynika z sondażu Mobile Banking Monitor ARC Rynek i Opinia. Jednocześnie zdecydowana większość – 80 proc. użytkowników bankowości mobilnej – jest zadowolonych z tej usługi. Mimo to gros (78 proc.) korzystających deklaruje, że częściej loguje się do konta za pomocą urządzania stacjonarnego – komputera lub laptopu – niż mobilnego.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1110074_Banki_w_komorce.html (dostęp płatny)