- Budowa lokalnych sieci dostępowych w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 8.4 wymaga silniejszej koordynacji z budową regionalnych sieci szerokopasmowych. Brak tej koordynacji może być barierą rozwoju lokalnych sieci telekomunikacyjnych, którym niekiedy brakuje hurtowych usług teletransmisyjnych – powiedział Artur Więcek z Departamentu Rozwoju Infrastruktury Urzędu Komunikacji Elektronicznej w Kielcach podczas konferencji IX iNET Meeting.
Podczas swojej prelekcji Artur Więcek podał przykład lokalnej sieci Online, która w ramach POIG 8.4 wybudowała lokalną sieć radiową, która jednak już jej nie rozwinie, jeżeli nie uzyska dostępu do atrakcyjnych cenowo usług hurtowych. Te jednak może zapewnić tylko zbudowana z wykorzystaniem unijnych dotacji sieć regionalna, ponieważ na komercyjnych zasadach nie opłaca się budować w tym rejonie infrastruktury.
- To nie jest jedyny problem słabej koordynacji POIG 8.4 z programami regionalnymi. Lokalni ISP muszą dzisiaj zapewnić teletransmisję dla lokalnych sieci dostępnymi sposobami i nie wykluczone, że za jakiś czas równolegle do tej infrastruktury powstanie równolegle sieć regionalna. To oznacza zdublowanie infrastruktury – rzecz samą w sobie wbrew logice rozwoju sieci telekomunikacyjnych – co z kolei może spowodować obiekcje ze strony Unii Europejskiej, że któraś z inwestycji była nieuzasadniona – mówił Artur Więcek.
Z jego słów wynika, że UKE chciałoby przygotować analizę aktualnych projektów RPO, jak również planowanych projektów POIG 8.4 pod kątem optymalizacji. – Będziemy chcieli przekonywać decydentów sterujących budową regionalnych sieci szerokopasmowych, aby w pierwszej kolejności oddawane były do użytku te odcinki sieci, które mogliby wykorzystać lokalni operatorzy – mówił Artur Więcek. Według niego bazowe informacje są dostępne, trzeba je tylko nałożyć i zagregować. UKE przymierza się do takiego projektu
rpkom.pl jest partnerem medialnym IX iNET Meeting