Koniec ubiegłego tygodnia to nie najlepszy czas dla posiadaczy funduszy gotówkowych UniKorona Pieniężny oraz UniWibid. Straciły one w jeden dzień odpowiednio 2,4 oraz 6 proc. w wyniku przeszacowania wartości obligacji spółki budowlanej PBG.
Zarząd Union Investment TFI napisał w komunikacie z 18 października, że taka decyzja była konieczna ze względu na napływające informacje z PBG. I zadeklarował, że odkupienia jednostek subfunduszy będą realizowane na bieżąco.
Jednak straty są ogromne, biorąc pod uwagę, że fundusze te mają być dla inwestorów bezpieczną przystanią i przynosić stabilne zyski. Ucierpieli nie tylko najzamożniejsi klienci Union Investement TFI, do których głównie kierowany był UniWibid, ale również osoby które inwestowały w ten fundusz poprzez ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe (Aegon, Skandia, Axa, BZ WBK Aviva).
Union Investment TFI odpisał od aktywów swoich funduszy pieniężnych wartość obligacji PBG już po raz drugi. Pierwszy raz towarzystwo przeszacowało te papiery późną wiosną tego roku, co poskutkowało jednodniowymi stratami w wysokości 2,3 oraz 2,7 proc.
Wcześniej, bo w kwietniu bardzo dużą stratę zanotował fundusz Idea Premium (3,3 proc.). Odpisał on od aktywów papiery spółki budowlanej DSS. Idea TFI w wyniku masowych umorzeń jednostek tego funduszu była zmuszona zawiesić wypłaty, ponieważ nie mogła szybko spieniężyć mało płynnych obligacji korporacyjnych. Niska płynność tych papierów jest największym ryzykiem w funduszach ze zdecydowaną przewagą polskich obligacji korporacyjnych, dużo większym niż ryzyko niewypłacalności pojedynczego emitenta.