Kolekcja zdjęć przedstawiających życie amerykańskich gwiazd – m.in. Marilyn Monroe, Franka Sinatry, Grace Kelly czy Elizabeth Taylor – znajduje się w posiadaniu FOZZ od połowy lat 90. Po śmierci Greene'a za długi przejął ją City National Bank, skąd została wykupiona przez finansistę Dino Matingasa. Ten zaś robił interesy z ówczesnym szefem funduszu i kiedy rozpętała się afera wokół FOZZ, uważana za jedną z największych w historii III RP defraudacji środków publicznych, likwidator zażądał spłaty zadłużenia przez Matingasa, którego część została wyegzekwowana w postaci zdjęć gwiazd Hollywood. Finałem tej historii będzie aukcja 8 listopada, której organizatorem jest DESA Unicum, dzięki której obecna likwidator chce spieniężyć pozostały majątek funduszu.

– Mamy do czynienia z niezwykłą kolekcją światowej sławy fotografa, który przez cztery dekady dokumentował życie największych amerykańskich celebrytów. Zdjęcia zostaną wystawione na sprzedaż po raz pierwszy w Polsce, postanowiliśmy zastosować formułę otwartej aukcji, dzięki której każdy będzie miał okazję nabyć sztukę światowej klasy – mówi Juliusz Windorbski, prezes zarządu DESY Unicum.

Fotografie zostaną wystawione na aukcję z atrakcyjnymi cenami wywoławczymi, które będą wahać się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Obiekty mają niewątpliwą wartość kolekcjonerską, interesujące są także pod kątem inwestycyjnym. Świadczyć o tym mogą wyniki, jakie osiągały nieliczne fotografie Greene'a, które pojawiały się na aukcjach w renomowanych międzynarodowych domach aukcyjnych na początku XXI wieku, czyli jeszcze przed popularyzacją tego rodzaju sztuki na rynku aukcyjnym – osiągały one kwoty na poziomie od 3 tys. dol. do prawie 14 tys. dol.

W międzyczasie zdjęcia Greene'a pojawiały się w obrocie aukcyjnym sporadycznie, więc licytacja ponad 200 fotografii będzie dużą gratką dla miłośników odbitek artystycznych. Ceny wywoławcze podczas listopadowej aukcji będą na poziomie około 10 proc. kwot osiąganych na aukcjach na świecie.