Urszula Zielińska
Pierwszy tydzień wakacji okazał się obfity w oferty operatorów zarówno dla podróżujących, jak i zasiedziałych użytkowników. Każdy operator z wielkiej trójki przedstawił nową propozycję na tańsze rozmowy, wiadomości tekstowe i przeglądanie sieci. Najmłodszy – Play – postawił na kontynuowanie promocji znanych już Formuł. Orange jeszcze przed końcem roku szkolnego, w czwartek, 28 czerwca, zaproponował klientom prepaidowym „Wakacyjny pakiet internetowy". Posiadacze taryf Orange One, Orange POP i Nowe Orange Go oraz Zetafonu i Minutofu za 6 zł dostaną 6 GB danych, z których korzystać mogą przez 60 dni. Dodatkową paczkę aktywuje SMS.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1209388-Giganci-branzy-IT-inwestuja-w-innowacje.html#.UdULhW0zK4E (dostęp płatny)
Konsolidacja to krok we właściwym kierunku
Urszula Zielińska
Rozmowa. Regulatorzy i operatorzy powinni podejmować wspólne decyzje – mówi „Rz" Maciej Witucki, prezes Orange Polska. W tym roku to w Warszawie odbywa się Globalne Sympozjum Regulatorów rynku telekomunikacyjnego. Czego tacy giganci jak Orange oczekują dziś od regulatorów? Maciej Witucki: Dokonanie kolejnego skoku cywilizacyjnego, dzięki ogólnodostępnemu szerokopasmowemu Internetowi wymaga natychmiastowych działań. Moim zdaniem nie będą one efektywne, jeśli regulatorzy i operatorzy nie podejmą ich wspólnie. W Unii Europejskiej, czyli na naszym podwórku, współdziałanie jest niezbędne chociażby do realizacji celów Agendy Cyfrowej.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1209399-Konsolidacja-to-krok-we-wlasciwym-kierunku.html#.UdULlG0zK4E (dostęp płatny)
Polkomtel pod prąd w branży: pasmo 700 MHz na radiodyfuzję
Urszula Zielińska
Telekomunikacja. Spółki Zygmunta Solorza- -Żaka w sprawie przeznaczenia częstotliwości zwalnianych przez telewizje mówią jednym głosem. – Polkomtel stoi na stanowisku, że pasmo 700 MHz powinno pozostać dla wykorzystania na potrzeby radiodyfuzji, nie zaś pod Internet mobilny – poinformowała „Rz" Aleksandra Gieros-Brzezińska z biura prasowego operatora sieci Plus. To spore zaskoczenie dla pozostałych operatorów mobilnych: T-Mobile Polska, Orange i Playa, którzy najchętniej na potrzeby mobilnego Internetu przeznaczyliby wszystkie dostępne częstotliwości.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1209380-Polkomtel-pod-prad-w-branzy:-pasmo-700-MHz-na-radiodyfuzje.html#.UdULpm0zK4E (dostęp płatny)
Telekomunikacyjne Davos w Polsce
Urszula Zielińska
Od środy w Warszawie trwa Globalne Sympozjum Regulatorów telekomunikacyjnego rynku, zwane „telekomunikacyjnym Davos". Organizatorem GSR jest Międzynarodowa Unia Telekomunikacyjna (ang. ITU) oraz Urząd Komunikacji Elektronicznej. Patronat nad wydarzeniem objął prezydent Bronisław Komorowski. Według Magdaleny Gaj, prezes UKE, fakt, że tym razem regulatorów rynków telekomunikacyjnych gości właśnie Warszawa to znak, że Polska uważana jest za ważnego gracza na arenie międzynarodowej. Gaj nie ukrywa też, że ma nadzieję wejść w szeregi ITU. Wówczas najprawdopodobniej przestanie pełnić rolę prezesa UKE. Wczoraj w kuluarach obrad GSR można było usłyszeć uwagi, że Magdalena Gaj ma poparcie wśród wysoko postawionych członków ITU.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1209396-Telekomunikacyjne-Davos-w-Polsce.html#.UdULr20zK4E (dostęp płatny)
Banki tworzą wspólny projekt płatności komórką
Monika Sajewicz
PKO BP namówił konkurentów na przyłączenie się do jednego standardu płatności mobilnych. Dziś sześć banków ogłosi porozumienie o stworzeniu lokalnego standardu płatności mobilnych. Liderem tego projektu jest PKO BP, który kilka miesięcy temu udostępnił usługę IKO, a w koalicji są też Alior, Millennium, BZ WBK, mBank i ING Bank Śląski. Są to instytucje obsługujące łącznie blisko 20 mln klientów.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1209338-Banki-tworza-wspolny-projekt-platnosci-komorka.html#.UdULUG0zK4E (dostęp płatny)
Cena za internet to wyzwanie
Urszula Zielińska
Konsolidacja byłaby korzystna dla polskiej branży telekomunikacyjnej – ocenia szef globalnego pionu telekomunikacji, mediów i technologii w McKinsey & Company w rozmowie z Urszulą Zielińską. Co czeka telekomy w Europie? Najgorsze za nimi, jak sądzi prezes France Telecom? Jürgen Meffert: Największym europejskim graczom trudno będzie osiągnąć dalszy wzrost. W wielu krajach obserwujemy agresywnych operatorów, którzy wchodząc na rynek, mocno obniżają ceny. Są firmy, które pozycjonują się jako te, które mają sieć lepszej jakości, jak i takie, które przyciągają konsumentów atrakcyjnymi pakietami usług i marką. Jednak nie uciekniemy od faktu, że usługi telekomunikacyjne w coraz większym stopniu stają się commodity.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1209404-Cena--za-Internet-to-wyzwanie.html#.UdULU20zK4E (dostęp płatny)