Sporo chętnych do budowy szybkiej sieci na wschodzie Polski
Anna Cieślak-Wróblewska
Za dwa lata gotowe mają być łącza szerokopasmowego Internetu dla mieszkańców wschodnich województw. W konkursie na unijne dofinansowanie budowy połączeń między odbiorcami końcowymi a siecią szerokopasmowego Internetu, czyli tzw. ostatnią milę, operatorzy telekomunikacyjni zgłosili aż 105 wniosków – wynika z wczorajszego komunikatu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Wnioski o dotacje opiewają na 500 mln zł, choć do podziału jest ok. 231 mln zł (55 mln euro).
http://archiwum.rp.pl/artykul/1214191-Sporo-chetnych-do-budowy-szybkiej-sieci-na-wschodzie-Polski.html#.UgSQX22COm0 (dostęp płatny)
Szybko przybywa tabletów w Polsce
Magdalena Lemańska
Z danych domu mediowego MEC wynika, że w kwietniu tego roku smartfona miało 52 proc. internautów powyżej 14. roku życia, zaś 17 proc. – tablet. Zdaniem firmy na rynku widać boom właśnie na tablety. – Z 9 proc. w 2012 roku ich użytkowanie wzrosło do 17 proc. w 2013 – podaje MEC w swoim cyklicznym raporcie. W ciągu ostatnich dwóch lat upowszechniły się też smartfony. – W 2011 tylko 14 proc. internautów miało smartfona. W ciągu roku grupa ta wzrosła do 52 proc. i na tym poziomie się utrzymuje –wynika z badania. Z ostatniego badania NetTrack wynika, że w okresie marzec–maj 2013 internautów mieliśmy w Polsce prawie 18 mln. To oznacza, że smartfona ma ok. 9,4 mln osób, a tablet niecałe 1,3 mln.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1214203-Szybko-przybywa-tabletow-w-Polsce.html#.UgSQZG2COm0 (dostęp płatny)
Estonia wzorem w technologiach
The Wall Street Journal
Jeden z najmniejszych krajów Europy może być przykładem dla państw rozwiniętych. Licząca tylko 1,29 mln ludności Estonia jest znana z sukcesów w dziedzinie nowych technologii. To ona była kolebką Skype'a. Ale znaczenie technologii w życiu tego kraju jest znacznie większe, niż wynikałoby z obecności ok. 20 firm projektujących aplikacje dla iPhone'ów. Misja technologizacji jest wpisana w samą strukturę tego państwa.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1214192-Estonia-wzorem-w-technologiach.html#.UgSQU22COm0 (dostęp płatny)
Smartfony i tablety pomogą w walce z AIDS
Krzysztof Urbański
Aplikacja na Androida pozwoli wykorzystać moc obliczeniową urządzeń do poszukiwań leku przeciw wirusowi HIV. Korzystający z aplikacji FightAIDS@Home posiadacze smartfonów i tabletów tworzą coś w rodzaju superkomputera do wykorzystania przez badaczy. Aplikacja działać będzie tylko wtedy, gdy urządzenie nie jest używane, połączone z Wi-Fi, prawie w pełni naładowane lub podłączone do kontaktu. Naukowcy z Molecular Graphics Laboratory w Scripps Research Institute od lat poszukują nowych leków na wirusa HIV. Korzystają z pomocy wolontariuszy, którzy udostępniają swoje domowe komputery w sieci World Community Grid (polska strona projektu www.boincatpoland.org). Od momentu uruchomienia aplikacji na smartfony do „klubu" dołączyło już 30 tys. użytkowników.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1214213-Smartfony-i-tablety-pomoga-w-walce-z-AIDS.html#.UgSQDW2COm0 (dostęp płatny)