Z badania "Wiedza Polaków o skutecznym oszczędzaniu" przeprowadzonego na przełomie lipca i sierpnia bieżącego roku przez Instytut Badania Opinii Homo Homini dla Aforti Finance wynika, że Polacy nie potrafią odkładać pieniędzy. Czemu tak się dzieje? Jako główną przyczynę takiego stanu eksperci wskazują brak odpowiedniej edukacji finansowej. Badania pokazują, iż samodzielne efektywne oszczędzanie, inwestowanie czy też programy regularnego oszczędzania pozostają tematem nieznanym dla większości z nas. Wykonana analiza pokazała, że trzy czwarte respondentów nie miało do czynienia z żadną formą edukacji w tym zakresie. Ponad połowa badanych przyznała, że ich wiedza na temat skutecznego oszczędzania nie jest wystarczająca.

I tak na pytanie "Dlaczego nie korzysta Pan/i z jakiejś formy edukacji w zakresie zarządzania pieniędzmi/ oszczędzania?" 60 proc. respondentów odpowiedziało, że nie interesuje ich ten temat. Na drugim miejscu pod względem częstości wskazań znalazł się brak świadomości istnienia takiej formy edukacji, a na kolejnej pozycji brak informacji o tym, gdzie takiej wiedzy należy szukać. Co ciekawe, kobiety częściej niż mężczyźni deklarują brak zainteresowania nauką zarządzania pieniędzmi (kobiety 63,5 proc., mężczyźni 57,0 proc.). Panowie natomiast wyrażają obawy, że taka wiedza jest zbyt skomplikowana i jej nie zrozumieją (0 proc. kobiet i 8,5 proc. mężczyzn).

Jednocześnie respondenci widzą korzyści, jakie płyną z edukacji finansowej. W badaniu przeprowadzonym dla Aforti Finance najczęściej wskazują oni na możliwość umiejętności racjonalnego zarządzania finansami (47,5 proc. badanych) oraz bezpieczeństwo finansowe oszczędności (22,1 proc.). Polacy najczęściej chcieliby poszerzyć swoje umiejętności o tematy związane z zabezpieczeniem na emeryturę (19,6 proc.), inwestowaniem i instrumentami inwestycyjnymi (12,8 proc.), oszczędzaniem (12,4 proc.) i lokatami (5,6 proc.). Kobiety częściej wskazywały na zabezpieczenia emerytalne i lokaty, a mężczyźni na inwestowanie i instrumenty inwestycyjne.