Jesienią 2013 r. regulator telekomunikacyjny został powiadomiony przez T-Mobile o pierwszym praktycznym wdrożeniu przepisów znowelizowanego prawa telekomunikacyjnego w zakresie „dzierżawy, użytkowania lub przekazania na podstawie innego tytułu prawnego" częstotliwości 1800 MHz należących do T-Mobile do współwykorzystywania z Orange. W skonsolidowanym raporcie rocznym za 2013 rok również Orange wspomina o uzyskaniu dostępu do pasma należącego do T-Mobile.
Podstawą tego użyczenia pasma jest 15-letnia umowa na korzystanie i wspólną rozbudowę sieci radiowej zawarta w 2011 r., pierwotnie dotycząca wzajemnego korzystania z fizycznej infrastruktury sieciowej i masztowej (zawarta za zgodą prezesa Urzędu Ochorny Konkurencji i Konsumentów – UOKiK z 16 marca 2011 r.), a w 2013 rozszerzona o częstotliwości z zakresu 1800 MHz na 14,5 roku. W 2013 r. rozpoczęto wspólną rozbudowę i modernizację sieci w celu rozszerzenia świadczenia usług o technologię LTE, których zasięg we wrześniu ubiegłego roku wynosił 16 proc.
Prezes UOKiK w decyzji z marca 2011 r. wydał zgodę na dokonanie koncentracji, polegającej na utworzeniu przez PTC sp. z o.o. oraz PTK Centertel sp. z o.o. wspólnego przedsiębiorcy „w zakresie wskazanym we wniosku". Niestety, prezes UOKIK nie udostępnia wniosku. Dlatego nie wiadomo, czy obejmował on koncentrację jedynie w zakresie infrastruktury pasywnej, czy także częstotliwości, co by uzasadniało brak uzgodnienia tej koncentracji z UOKiK w 2013 r.
Obaj współpracujący na terenie Polski gracze otrzymali gorzką nauczkę w Wielkiej Brytanii – tam dokonali połączenia spółek i Komisja Europejska zmusiła ich do oddania 15 MHz z zakresu 1800 MHz. W Polsce wprawdzie nadmiaru dóbr nie mają, ale gdyby ten alians był bardziej przejrzysty, organy antymonopolowy i regulacyjny co najmniej uwzględniłyby ten zasób przy decyzjach o dalszej dystrybucji częstotliwości. Tak się nie stało, a przyczyna pozostaje słodką tajemnicą regulatorów.
Zgodnie z zasadami liczenia widma na potrzeby aukcji 800 MHz, nie liczy się pasma 1800 MHz, chociaż w 25 MHz jest wykorzystywane do budowy sieci LTE. Nie wiem dlaczego i nie znajduję wyjaśnienia tej kolejnej tajemnicy regulacyjnej w dokumentacji aukcji [częstotliwości pod szybki internet LTE – red.]. Zresztą i tak mniej ważne jest pasmo (równomierniej rozłożone, aczkolwiek grupa Polkomtelu ma 10 MHz mniej niż Networks!, a P4 – całe 30 MHz mniej). Ważniejszy jest sam fakt zawarcia takiego aliansu, brak danych o nim i sposób jego rozszerzania.