Druga zaś to FTTN (światłowód do węzła/szafy, gdzie zlokalizowany jest sprzęt aktywny w technologii VDSL2) dająca możliwość świadczenia usług o prędkości do 80 Mbps – ofertowo do 50 Mbps. Zasięgiem VDSL2 mamy objęte prawie 900 tysięcy lokali (łącznie dawna sieć Netii i Dialogu).
Czy i jak przebiegać będzie dalsza modernizacja własnej sieci Netii i jaka technologia dostępu do Internetu będzie dominującą technologią?
- Modernizacja sieci własnej Netii do standardu NGA trwa od roku 2010. Bez modernizacji nie byłoby i dalej nie będzie możliwe świadczenie coraz nowszych usług wymagających coraz szybszego transferu danych.
Istotnym od czasu rozwoju serwisów video, jest łącze w górę sieci, umożliwiające szybsze wrzucanie do sieci różnych materiałów video czy dużej ilości zdjęć. Poza tym w gospodarstwie domowym wzrasta z roku na rok ilość urządzeń podłączonych do Internetu. To też wpływa istotnie na pasmo jakie zaczyna być potrzebne aby każdy z użytkowników mógł korzystać komfortowo z jakiej tylko sobie życzy usługi.
A odpowiedź na moje pytanie, to...
- Jedynym słusznym, docelowy rozwiązaniem na przyszłość jest światłowód do mieszkania. Nie można jednak zapominać, że modernizacja całej istniejącej sieci do standardu FTTH to ogromne koszty, a obecnie istniejące okablowania, jak kable koncentryczne czy kable ethernetowe dają w dalszym ciągu duże możliwości. Zatem do dalszych modernizacji zamierzamy podchodzić selektywnie, uwzględniając możliwości finansowe (własne, jak również możliwość pozyskania środków unijnych), istniejące zasoby kablowe, oraz potrzeby klientów na danym terenie. Na 100 proc. będziemy się zbliżać ze światłowodem coraz bliżej klienta.