O 15 proc. wzrosła w 2015 roku wartość krajowego rynku data center - wynika z raportu firmy PMR "Rynek centrów danych w Polsce 2016. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2016-2021".

W tym samym czasie powierzchnia centrów danych zwiększyła się o ponad 10 tys. metrów, wliczając zarówno przestrzeń serwerową, jak i całą infrastrukturę niezbędną do funkcjonowania obiektów (powierzchnia brutto).

PMR w informacji prasowej nie podaje dokładniejszych danych, ale w zestawieniu z wcześniejszymi podsumowaniami należy szacować, że w końcu 2015 r. powierzchnia brutto komercyjnych serwerowni w Polsce wynosiła 110 tys. m kw.

Dla porównania, według Audytela w 2015 roku, podobnie jak w 2014 r. przybyć miało w Polsce 7-8 tys. m kw. serwerowni i w końcu roku łącznie rodzimi dostawcy mieli dysponować około 69 tys. m kw. powierzchni kolokacyjnej netto. Wartość całego rynku wraz z usługami w chmurze firma ta szacowała na 1,3 mld zł w minionym roku.

Jeśli chodzi o największe obiekty  w ujęciu powierzchni netto, w styczniu br. tylko jeden obiekt (złożony z kilku serwerowni) w Polsce, którego metraż przekracza 4 tys. m kw. To Centrum Danych ATMAN (należy do ATM). Drugim co do wielkości obiektem - wynika z danych przedstawionych przez PMR - jest serwerownia T-Mobile Polska (2,5-4 tys. m kw. netto).

W innym ujęciu - powierzchni brutto (z powierzchnią towarzyszącą) - w kategorii obiektów z ponad 4 tys. m kw. znajdą się cztery, a w przedziale 2,5-4 tys. m kw. - dziesięć.

Tym samym rynek nie zmienił się w ostatnim roku - konkluduje PMR.

Trzydzieści największych pod względem powierzchni netto komercyjnych centrów danych w Polsce mieści się w dziewięciu polskich miastach: Warszawie (61 proc.), Krakowie, Poznaniu, Toruniu, Łodzi, Wrocławiu, Katowicach, Bydgoszczy i Szczecinie. Dwie ostatnie lokalizacje są wynikiem modernizacji i rozbudowy istniejących obiektów.

Według analityków, klienci data center nadal cenią sobie bliską lokalizację serwerowni, a jeśli decydują się na wynajem powierzchni w innym mieście, to głównie ze względu na bezpieczeństwo (są to wtedy centra zapasowe).

"Z drugiej strony, inne lokalizacje powstają nierzadko dzięki możliwości uzyskania dofinansowania unijnego, które w obszarach o największej koncentracji biznesu dużo rzadziej jest możliwe" - podaje PMR.

Analitycy wskazują, że ze względu na koncentrację sektora finansowego w Warszawie, to w tym mieście mamy do czynienia ze wzmożoną konkurencją centrów danych. Jako przykład podają firmę 3S, która w marcu oficjalnie poinformowała o planie adaptacji budynku w stolicy na potrzeby usług data center.

PMR ocenia, że inwestycja ta jest w pierwszej kolejności konkurencją dla ATM, ale również dla innych większych warszawskich dostawców.

"Agresywna polityka cenowa 3S w zderzeniu z potrafiącym również rywalizować ceną liderem rynku, który ma do zagospodarowania około połowy własnych zasobów, może po raz kolejny obniżyć poziom cen transakcyjnych na rynku" - ocenia PMR.