WIG20 na otwarciu notowań tracił 1 proc., a WIG spadał o 0,8 proc. Indeksy zaczęły odrabiać poranne straty w trzech ostatnich godzinach notowań. Bykom nie wystarczyło jednak paliwa, by wyciągnąć je nad kreskę i ostatecznie nasz rynek kończył dzień niewielkimi spadkami. WIG20 stracił 0,3 proc., a WIG spadł o 0,4 proc. Na czerwono dzień kończyły również inne europejskie parkiety.

W gronie największych spółek przez cały dzień pod największą presją pozostawały akcje Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Jej kurs spadł o 4,3 proc. w reakcji na informację o podpisaniu umowy przejęcia od Kompanii Węglowej kopalni Knurów-Szczygłowice. JSW zapłaci za nią 1,5 mld zł. Najbardziej udany dzień miała zaś Grupa Lotos, której akcje podrożały o 1,6 proc.

Na szerokim rynku o 9,1 proc. przy wysokich obrotach podrożały akcje spółki ATM. Firma zawdzięcza tak dynamiczny wzrost ogłoszonemu przez Innovą Capital wezwaniu na 100 proc. jej akcji. Za jedną fundusz private equity będzie płacił 12,4 zł, podczas gdy w czwartek papiery spółki prowadzącej data center i świadczącej usługi dzierżawy łączy oraz transmisji danych wyceniane były na 11 zł. Najmocniej przeceniony został Mirbud, którego akcje potaniały o 7,1 proc.

Co nas czeka w przyszłym tygodniu?

Ciekawie pod względem publikowanych danych makroekonomicznych zapowiadają się najbliższe dni. W poniedziałek poznamy dane o produkcji przemysłowej strefy euro w lutym i sprzedaży detalicznej w USA w marcu. We wtorek poza odczytami inflacji konsumenckiej z różnych gospodarek opublikowane zostaną też m.in. indeks Instytutu ZEW, który obrazuje nastroje wśród analityków i inwestorów instytucjonalnych w odniesieniu do sytuacji gospodarczej Niemiec, i indeks NY Empire State. Ciekawie zapowiada się środa. Na ten dzień zaplanowano bowiem publikację m.in. PKB Chin w I kwartale, marcowej produkcji przemysłowej i sprzedaży w Państwie Środka, produkcji przemysłowej Japonii w lutym, liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w Wielkiej Brytanii w marcu, a także porcji danych z amerykańskiego rynku nieruchomości (liczba pozwoleń na budowę domów i rozpoczętych budów domów) oraz danych o produkcji przemysłowej i wykorzystaniu mocy produkcyjnych w tym kraju. Z polskiego rynku uwagę warto zaś zwrócić na dane o przeciętnym zatrudnieniu i wynagrodzeniu. Wydarzeniem tego dnia i całego przyszłego tygodnia może się jednak okazać publikacja Beżowej Księgi, czyli raportu dotyczącego bieżącej sytuacji gospodarczej USA oraz prognoz odnośnie do najbliższych decyzji Fed.

Giełdy w Europie na ten dokument zareagować będą mogły dopiero w czwartek w związku z tym, że jego publikację zaplanowano na 20.00 polskiego czasu. W czwartek jak co tydzień poznamy ponadto liczbę nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA. Opublikowany zostanie też kwietniowy indeks Fed z Filadelfii, a z polskiego rynku odczyty produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej. W piątek giełda w Warszawie będzie zamknięta w związku z tym, że będzie to Wielki Piątek. Dzień przerwy będą też miały rynki m.in. we Francji, Włoszech, Wielkiej Brytanii i USA.