Nowa instytucja ma wzmocnić współpracę wojskową między Polską a Koreą Południową. Polska w ostatnich latach stała się jednym z większych kontrahentów Korei Południowej jeśli chodzi o dostawy uzbrojenia — od azjatyckiego państwa kupiliśmy czołgi podstawowe K2, haubice samobieżne K9 i samoloty szkolno-bojowe FA-50.
Polska i Korea Południowa będą mieć organ konsultacyjny do omawiania współpracy w kwestiach wojskowych
Teraz Yonhap, powołując się na swoje źródła podaje, że Siły Powietrzne Polski i Korei Południowej osiągnęły porozumienie w kwestii stworzenia organu konsultacyjnego, a toczące się w tej sprawie obecnie rozmowy dotyczą szczegółów jego działania i momentu rozpoczęcia pracy przez nową instytucję.
Czytaj więcej
Południowokoreański koncern Hyundai Rotem Co. może we wrześniu podpisać porozumienie na dostarczenie dodatkowych czołgów K2 Polsce - mówi stojący n...
Organ konsultacyjny stworzony przez Polskę i Koreę Południową ma służyć omawianiu współpracy w różnych kwestiach wojskowych w tym w zakresie strategii, taktyki oraz przemysłu zbrojeniowego — czytamy w depeszy agencji Yonhap.
Nowy organ ma umożliwić m.in. wymianę know-how w zakresie użytkowania samolotów FA-50. Na tym forum toczyć się mają również rozmowy w kwestii programu wymiany pilotów między Siłami Powietrznymi obu państw.
Tyle samolotów FA-50 Korea Południowa sprzedała Polsce
Czy Korea Południowa będzie chciała sprzedać Polsce myśliwce wielozadaniowe?
Yonhap podaje też, że prawdopodobnie za pośrednictwem nowego organu obie strony będą rozmawiać o potencjalnej sprzedaży Polsce samolotów wielozadaniowych KF-21 Boramae, które Korea Południowa zaczęła właśnie produkować na skalę masową.
Samolot FA-50
Po zakupie przez Polskę 48 samolotów FA-50 ówczesny minister obrony Polski, Mariusz Błaszczak nie wykluczył, że w przyszłości Polska może być zainteresowana pozyskaniem myśliwców KF-21 w ramach stworzenia dwóch nowych eskadr wielozadaniowych samolotów bojowych.