Nieoficjalnie: PiS stworzy nową frakcję w Parlamencie Europejskim? To może być cios dla Meloni

Prawo i Sprawiedliwość rozważa odstąpienie od współpracy z partią Bracia Włosi włoskiej premier Giorgii Meloni i stworzenie nowej grupy politycznej w Parlamencie Europejskim.

Publikacja: 27.06.2024 13:26

Giorgia Meloni i Mateusz Morawiecki

Giorgia Meloni i Mateusz Morawiecki

Foto: PAP, Andrzej Lange

PiS ma rozmawiać o stworzeniu nowej grupy z Fideszem Viktora Orbána, ruchem ANO (Akcja Niezadowolonych Obywateli) Andrej Babisza i Słoweńską Partią Demokratyczną Janeza Janšy — podaje „Politico”.

Parlament Europejski: PiS stworzy frakcję w oparciu o kryterium geograficzne?

- Jest dość oczywiste, że moglibyśmy zjednoczyć się w ramach platformy o charakterze geograficznym, a nie ideologicznym. Jestem coraz mniej zainteresowany we wszystkich tych ideologicznych elementach układanki — powiedział w rozmowie z „Politico” premier Mateusz Morawiecki. Morawiecki dodał, że jest w kontakcie z przedstawicielami partii z innych państw.

Wyjście PiS z frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów byłoby poważnym ciosem dla tej frakcji, która po wyborach do PE z 6-9 czerwca stała się trzecią siłą w Parlamencie Europejskim. Bez posłów PiS frakcja straci tę pozycję.

PiS wprowadził do Parlamentu Europejskiego 20 europosłów — we frakcji EKR jest drugą największą reprezentacją po Braciach Włochach (24 europosłów).

Nieformalne negocjacje w ramach EKR między polską a włoską delegacją są napięte. EKR odwołała w środę swoje posiedzenie i przesunęła je na 3 lipca, na zaledwie dzień przed datą, gdy grupy polityczne w nowym PE powinny być zarejestrowane.

Mateusz Morawiecki mówi, że szanse PiS na pozostanie we frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów wynoszą 50 do 50

- Jesteśmy w trakcie negocjacji z EKR i jest to jeden z głównych czynników, które zdecydują o naszej przyszłości — powiedział Morawiecki. Pytany czy jego słowa są elementem taktyki negocjacyjnej, by podnieść cenę pozostania PiS we frakcji, Morawiecki odparł: „nie powiedziałbym tak”.

Czytaj więcej

Szefowa MSZ Łotwy o Rosji: Nie zamierza się zmienić

- Jesteśmy kuszeni z dwóch kierunków, prawdopodobieństwo (że pis zostanie w EKR) wynosi 50/50 — stwierdził Morawiecki.

Morawiecki jest przekonany, że PiS zebrałby odpowiednią liczbę europosłów, by stworzyć frakcję - jego zdaniem mogłaby ona liczyć od 40 do 50 europosłów.

Babiš, były premier Czech, który opuścił liberalną frakcję Odnówmy Europę mówił, że jest zainteresowany powołaniem nowej grupy w PE

Nowa frakcja mogłaby nosić nazwę CEE — od angielskiego skrótu Europa Środkowo-Wschodnia albo nawet Grupa Trójmorza.

W rozmowach z PiS o nowej frakcji nie uczestniczy Smer Roberta Ficy — powiedział Morawiecki dodając, że nie rozmawiał z Fico. Smer ma wejść w skład frakcji socjalistów.

Babiš, były premier Czech, który opuścił liberalną frakcję Odnówmy Europę mówił, że jest zainteresowany powołaniem nowej grupy, która sprzeciwiałaby się paktowi migracyjnemu i Zielonemu Ładowi.

Jeden z europosłów partii Janšy zaprzeczył, jakoby ugrupowanie to miało opuścić Europejską Partię Ludową i dołączyć do nowej frakcji. Morawiecki rozmawiał z Janšą 17 czerwca.

PiS ma rozmawiać o stworzeniu nowej grupy z Fideszem Viktora Orbána, ruchem ANO (Akcja Niezadowolonych Obywateli) Andrej Babisza i Słoweńską Partią Demokratyczną Janeza Janšy — podaje „Politico”.

Parlament Europejski: PiS stworzy frakcję w oparciu o kryterium geograficzne?

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Dyplomacja
Polski apel do państw UE. W tle współpraca z USA przeciwko dezinformacji Kremla
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Dyplomacja
Król Karol III napisał list do Donalda Trumpa. Treści nie ujawniono
Dyplomacja
Joe Biden nazwał Wołodymyra Zełenskiego "Putinem". Jest reakcja Kremla
Dyplomacja
Korea Południowa oburzona, że Japonia uważa jej kawałek za swój
Dyplomacja
Finlandia będzie odsyłać uchodźców do Rosji? Przyjmie ustawę niezgodną z konstytucją