Donald Trump jest przekonany, że doprowadziłby do pokoju na Ukrainie. Nie chce powiedzieć jak

- Powiedziałbym pewne rzeczy (Władimirowi) Putinowi. Powiedziałbym pewne rzeczy (Wołodymyrowi) Zełenskiemu - mówił Donald Trump w rozmowie z NBC News przekonując, iż byłby w stanie doprowadzić do zakończenia wojny Rosji z Ukrainą.

Publikacja: 18.09.2023 05:14

Donald Trump

Donald Trump

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 572

Donald Trump deklarował w rozmowie z NBC News, że pomimo czterech spraw karnych, które toczą się przeciwko niemu, nie przejmuje się perspektywą tego, że może trafić do więzienia.

Donald Trump o demokracji w USA: Nie jest uczciwa

- Nawet o tym nie myślę. Jestem skonstruowany nieco inaczej, ponieważ wiele osób przychodzi do mnie i pyta: "Jak pan sobie radzi? Jak ty to robisz? W ogóle o tym nie myślę - zapewnił.

Czytaj więcej

Donald Trump nie przyznaje się do prób fałszowania wyborów w Georgii

- Pytacie mnie, czy spędza mi to sen z oczu? Śpię - mówił w dalszej części rozmowy. - Śpię, ponieważ naprawdę mam poczucie, że ostatecznie, wygramy - dodał.

Były prezydent był też pytany czy nadal wierzy w demokrację jako "najskuteczniejszą formę rządów" w związku z tym, że od trzech lat przekonuje, iż wybory prezydenckie w USA w 2020 roku zostały sfałszowane.

- Wierzę. Wierzę. Ale musi to być demokracja, która jest uczciwa - odparł. Trump stwierdził też, że "nie sądzi byśmy mieli obecnie (w USA) dużo demokracji".

Zdaniem Trumpa amerykańska demokracja nie jest uczciwa ze względu na sprawy karne, które zostały mu wytoczone, ale też ze względu na działania mediów. Prowadzącej z nim wywiad Kristen Welker zarzucał, że "walczy z nim" przy niektórych jego odpowiedziach.

Czytaj więcej

Sondaż w USA: Donald Trump z wyższym poparciem niż Joe Biden

- Ludzie rozumieją co się dzieje - stwierdził. - Potrzebujemy mediów, które są wolne i uczciwe. I, mówiąc szczerze, jeśli tego nie mają jest bardzo, bardzo trudno naprawić nasz kraj - ocenił.

Były prezydent nie chciał też wykluczyć jednoznacznie, że ułaskawi sam siebie, jeśli wygra wybory prezydenckie w 2024 roku.

- Sądzę, że to bardzo mało prawdopodobne - zastrzegł. - Co zrobiłem źle? Nie zrobiłem niczego złego. Dlatego, że podważam wynik wyborów, chcą mnie uwięzić? - pytał.

Jak podkreśliło NBC News gdyby Trump został prezydentem w 2024 roku mógłby ułaskawić siebie we wszystkich sprawach karnych, które się przeciwko niemu toczą. Trump przypominał jednak, że w 2021 roku, tuż przed opuszczeniem Białego Domu, nie ułaskawił się prewencyjnie, choć pojawiały się sugestie, że może to zrobić.

Donald Trump mówi, że doprowadziłby do spotkania Władimira Putina z Wołodymyrem Zełenskim

Trump mówił też, że ma plan zakończenia wojny Rosji z Ukrainą, ale nie chciał mówić o jego szczegółach, aby "nie pozbawić się wszystkich kart przetargowych".

Doprowadziłbym do układu uczciwego dla wszystkich

Donald Trump pytany o to czy parłby do porozumienia, które pozwoliłoby Rosji zachować okupowaną część Ukrainy

- Powiedziałbym pewne rzeczy (Władimirowi) Putinowi. Powiedziałbym pewne rzeczy (Wołodymyrowi) Zełenskiemu - stwierdził jedynie.

Dopytywany czy parłby do porozumienia, które pozwoliłoby Rosji Władimira Putina zachować okupowane terytorium Ukrainy, Trump odparł: "nie, nie, nie, nie".

- Doprowadziłbym do układu uczciwego dla wszystkich - zapewnił.

Trump wyraził też zadowolenie z jednej z ostatnich wypowiedzi Putina, który stwierdził: "Słyszałem, że pan Trump mówi, iż rozwiązałby wszystkie palące kwestie w ciągu kilku dni, w tym kryzys ukraiński. Nie możemy się z tego nie cieszyć".

- Podoba mi się, że to powiedział. Ponieważ to znaczy, że mam rację - stwierdził. Były prezydent mówił następnie, że doprowadziłby do spotkania Władimira Putina z Wołodymyrem Zełenskim i wypracowania porozumienia.

Donald Trump deklarował w rozmowie z NBC News, że pomimo czterech spraw karnych, które toczą się przeciwko niemu, nie przejmuje się perspektywą tego, że może trafić do więzienia.

Donald Trump o demokracji w USA: Nie jest uczciwa

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Dyplomacja
Gen. Waldemar Skrzypczak o słowach Mateusza Morawieckiego: To po prostu działanie antypolskie
Materiał Promocyjny
Zwinny, wyrazisty i dynamiczny. SUV, który bryluje na europejskich salonach
Dyplomacja
Kreml komentuje spór między Polską a Ukrainą. "Napięcie będzie się pogłębiać"
Dyplomacja
Andrzej Duda łagodzi konflikt z Ukrainą. Mówi o "sojuszu na setki lat"
Dyplomacja
Co Ukraińcy sądzą o słowach Mateusza Morawieckiego o broni dla Ukrainy?
Materiał Promocyjny
THE FUTURE OF FINANCE
Dyplomacja
Wołodymyr Zełenski mówi o "nowym poziomie jedności z USA". "Historyczna rzecz"
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej