Jakub Kumoch, były współpracownik prezydenta, ma zostać ambasadorem w Chinach

Jakub Kumoch, były szef Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta RP, „szykował się, by objąć stanowisko ambasadora w Korei Południowej”, ale ostatecznie ma zostać ambasadorem w Chinach - twierdzi Onet.

Publikacja: 25.05.2023 08:55

Jakub Kumoch, były współpracownik prezydenta, ma zostać ambasadorem w Chinach

Foto: PAP/Radek Pietruszka

Kumoch decyzję o odejściu z Kancelarii Prezydenta ogłosił w pierwszej połowie stycznia br. W opublikowanym oświadczeniu wyjaśnił, że kilka miesięcy wcześniej zwrócił się do Andrzeja Dudy o pozwolenie na powrót do służby zagranicznej.

„Wspieranie Rzeczypospolitej w pierwszych miesiącach wojny i udział w kształtowaniu relacji polsko-ukraińskich były dla mnie zaszczytem. Niestety sytuacja rodzinna i permanentna rozłąka z najbliższymi, okazały się dla mnie i moich dzieci sprawą nie do przezwyciężenia. Nie udało mi się jej rozwiązać i musiałem dokonać wyboru między obecnym obowiązkiem wobec Państwa oraz byciem ojcem. Ufam, że właściwego wyboru” - przekazał Kumoch. Nieoficjalnie mówiło się jednak, że jego odejście było spowodowane wpadką kancelarii prezydenta. Po tym, jak ukraińska rakieta spadła w Przewodowie (woj. lubelskie), zabijając dwie osoby, Andrzej Duda odebrał telefon od rosyjskich youtuberów podających się za prezydenta Francji Emmanuela Macrona.

Czytaj więcej

Andrzej Duda wkręcony przez Rosjan. Odwołanie w Kancelarii Prezydenta

Według Onetu były ambasador RP w Szwajcarii i w Turcji, a przed laty dziennikarz, ma teraz wyjechać na placówkę do Chin. Informację tę portal potwierdził w kilku niezależnych źródłach.

„Problem w tym, że od początku tego roku - po usunięciu z Kancelarii Prezydenta - Kumoch szykował się, by objąć stanowisko ambasadora w Korei Południowej. Miał to mieć obiecane przy dymisji. Okazało się jednak, że rząd chce mieć w tym kraju - z którym PiS zacieśnia współpracę w kwestii energii atomowej i zbrojeń - swego zaufanego człowieka. A Kumoch do takich nie należy” - czytamy w Onecie.

Kumoch szefem prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej został w lipcu 2021 roku. Zastąpił na tym stanowisku Krzysztofa Szczerskiego, który objął funkcję ambasadora – Stałego Przedstawiciela Rzeczypospolitej Polskiej przy ONZ w Nowym Jorku.

Dyplomacja
Chiny apelują o to, by nie przekazywać broni Ukrainie
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Dyplomacja
Blinken w Finlandii: Chcemy wesprzeć budowę armii przyszłości Ukrainy
Dyplomacja
Władze RPA zastanawiają się czy mają aresztować Putina
Dyplomacja
Niemcy nakazują Rosji zamknięcie jej placówek dyplomatycznych
Dyplomacja
Kandydatka na sekretarza generalnego NATO twierdzi, że nią nie jest
Dyplomacja
Kosowo: Żołnierze z Polski pilnują ratusza w Zvečan. Rosja wspiera Serbów