Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 286

Do części wysp wchodzących w skład Wysp Kurylskich, które obecnie kontroluje Rosja, prawo rości sobie Japonia, która nazywa te wyspy Terytoriami Północnymi. Spór terytorialny o Kuryle między Rosją a Japonią trwa od końca II wojny światowej, gdy, w ostatnich tygodniach wojny, ZSRR zajęło te wyspy.

Spór o Kuryle to główna przyczyna tego, że Tokio i Moskwa nie podpisały po wojnie formalnego układu pokojowego.

Wyspy Kurylskie to strategicznie położony archipelag rozciągający się między Japonią a Kamczatką.

Czytaj więcej

Nieoficjalnie: Lotniska w głębi Rosji zaatakowały drony wysłane z Ukrainy

Teraz Rosja rozmieściła na wyspie Paramuszyr, zestawy Bastion, które mają zasięg do 500 km i są przede wszystkim przeznaczone do zwalczania okrętów.

"Żołnierze sił obrony wybrzeża Floty Pacyfiku będą przez całą dobę kontrolować wody i rejon cieśniny" - podaje resort obrony Rosji.

Do części wysp wchodzących w skład Wysp Kurylskich, które obecnie kontroluje Rosja, prawo rości sobie Japonia

Ministerstwo Obrony Rosji informuje, że na wyspie Paramuszyr powstał obóz wojskowy, pozwalający na pełnienie całorocznej służby.

Do rozmieszczenia zestawów Bastion na wyspie Paramuszyr doszło rok po tym, gdy systemy Bastion pojawiły się na innej wyspie wchodzącej w skład Kuryli, Matui.

Szef gabinetu premiera Japonii, Hirokazu Matsuno poinformował, że rząd Japonii dokładnie monitoruje działania rosyjskiej armii.

Rosja wycofała się z rozmów na temat układu pokojowego z Japonią i zamroziły realizację rosyjsko-japońskich projektów na Kurylach, ze względu na dołączenie Japonii do sankcji wobec Rosji po jej inwazji na Ukrainę.