Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 218

W nocy z 29 na 30 września fiński rząd nałoży ograniczenie na wjazd obywateli Rosji - poinformowała gazeta "Helsingin Sanomat". Decyzja zostanie ogłoszona dzisiaj w południe. Według fińskiej gazety napływ Rosjan można zmniejszyć się o ponad połowę.

Ograniczenia wjazdu będą przypominać te związane z koronawirusem. Na teren Unii przez Finlandię nie wjadą posiadacze wiz turystycznych, w tym wiz wydanych przez państwa należące do układu z Schengen, niezależnie od tego, który kraj je wydał. Wjazd pozostanie dozwolony dla tych, którzy mają rodziny w Finlandii, karty stałego pobytu i dla uczących się. Ograniczenia nie dotkną dyplomatów i opozycjonistów.

Czytaj więcej

Finlandia: Straż Graniczna chce budowy ogrodzenia na granicy z Rosją

W zeszłym tygodniu fiński minister spraw zagranicznych Pekka Haavisto zapowiedział, że Helsinki podjęły decyzję o zakazie wjazdu rosyjskich turystów. Finlandia ograniczy też rosyjski i białoruski tranzyt przez swoje terytorium do innych krajów UE. Wizy preferencyjne dla rosyjskich i białoruskich właścicieli nieruchomości w Finlandii prawdopodobnie też zostaną anulowane.

Na teren Unii przez Finlandię nie wjadą posiadacze wiz turystycznych, w tym wiz wydanych przez państwa należące do układu z Schengen

Finlandia, która pozostawała jedynym krajem UE, z którym Rosja ma otwartą granicę lądową i możliwość wjazdu na podstawie wiz Schengen, dołączyła do Polski, Łotwy, Litwy i Estonii, które od 19 września nie wpuszczają rosyjskich turystów.

Wjazd do pozostałych krajów Unii został przez Komisję Europejską znacznie Rosjanom utrudniony. Zniesiona została uproszczona procedura przyjmowanie wiz.