Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 216

Straż Graniczna szacuje, że konieczne jest ogrodzenie na długości ok. 10-20 proc. liczącej ponad 1 300 km granicy między Finlandią a Rosją. Konieczność budowy ogrodzenia - jak argumentują przedstawiciele fińskiej Straży Granicznej - wynika z "ostatnich zmian w środowisku bezpieczeństwa".

Gen. Pasi Kostamovaara, komendant fińskiej Straży Granicznej poinformował, że koszt budowy takiego ogrodzenia to kilkaset milionów euro - i obejmuje on nie tylko samą zaporę, ale też system jej monitorowania i budowę infrastruktury drogowej, która pozwoli na szybką reakcję Straży Granicznej w przypadku prób nielegalnego przekroczenia granicy.

Czytaj więcej

Ruch na granicy Finlandii z Rosją wzrósł o 80 proc.

Ogrodzenie miałoby powstać przede wszystkim w południowej części granicy między Finlandią a Rosją.

- To rejon największego ryzyka związanego z nielegalnym przekraczaniem granicy - wyjaśnił gen. Kostamovaara. - W innych częściach wschodniej granicy ogrodzenie powinno powstać głównie w pobliżu przejść granicznych - dodał.

Fiński rząd będzie omawiał kwestię ogrodzenia na granicy z Rosją w najbliższej przyszłości

Straż Graniczna Finlandii jest gotowa, by wznieść pierwszy odcinek ogrodzenia zimą i wiosną.

Budowa ogrodzenia na wszystkich odcinkach granicy, na których - zdaniem Straży Granicznej - powinno ono powstać, miałaby zająć dwa lub trzy lata.

Minister spraw wewnętrznych, Krista Mikkonen przyznała, że rząd będzie omawiał kwestię ogrodzenia na granicy z Rosją w najbliższej przyszłości.