Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 208

Z komunikatu Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej wynika, że Patruszew i Yang wyrazili zaniepokojenie rosnącym napięciem w rejonie Azji i Pacyfiku "w związku z działaniami USA" i zgodzili się, że należy wzmocnić "współpracę wojskową i wojskowo-techniczną" między Rosją a Chinami.

"Problem Afgański, militarno-polityczna sytuacja w rejonie Azji i Pacyfiku, w tym sytuacja na Półwyspie Koreańskim i wokół Tajwanu, były przedmiotem rozmów. Rozmówcy wyrazili zaniepokojenie eskalacją napięć przez USA i ich sojuszników w regionie" - czytamy w komunikacie wydanym przez stronę rosyjską po rozmowie Patruszewa z Yangiem.

Wysoki poziom współpracy militarno-technicznej pozostaje w obustronnym interesie

Fragment komunikatu wydanego przez Radę Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej

Do rozmowy doszło w mieście Nanping, w prowincji Fujian.

Czytaj więcej

Rosjanie ostrzelali kolejną elektrownię atomową

Patruszew poinformował również, że w czasie rozmowy poruszony został temat Ukrainy.

"Strony zgodziły się ws. dalszej współpracy pomiędzy resortami obrony, z naciskiem na przeprowadzanie wspólnych ćwiczeń i patroli, a także wzmocnienie kontaktów pomiędzy Sztabami Generalnymi obu krajów" - czytamy w komunikacie. Strona rosyjska informuje, że rozmówcy wyrazili przekonanie, że "wysoki poziom współpracy militarno-technicznej pozostaje w obustronnym interesie".

"W czasie rozmów zwrócono uwagę, na budowanie relacji między Rosją a Chinami w ramach ONZ, Szanghajskiej Organizacji Współpracy i BRICS" - głosi też komunikat opublikowany przez stronę rosyjską.