Do wizyty Blackburn na Tajwanie doszło mimo presji ze strony Pekinu, który domaga się od Amerykanów, by ci zaprzestali wizyt na wyspie, uważanej przez władze Chin za zbuntowaną prowincję i integralną część Państwa Środka. Chiny nigdy nie wyrzekły się siły w celu przywrócenia suwerenności nad Tajwanem.

Amerykańska senator przyleciała na Tajwan na pokładzie amerykańskiego samolotu wojskowego. Na lotnisku powitał ją Douglas Hsu, dyrektor generalny tajwańskiego MSZ.

- Tajwan jest naszym najsilniejszym partnerem w rejonie Indo-Pacyfiku. Regularne wizyty w Tajpej są elementem wieloletniej polityki USA - oświadczyła senator. - Nie dam się zmusić komunistycznym Chinom do odwrócenia się od wyspy - dodała.

Czytaj więcej

Chiny wycofują się z obietnicy niewysłania wojsk na Tajwan po zjednoczeniu

Na początku sierpnia Tajwan odwiedziła Nancy Pelosi, spikerka Izby Reprezentantów, formalnie trzecia osoba w państwie. Wizyta ta wywołała gniewną reakcję Chin, które po wylocie Pelosi z Tajwanu zorganizowały największe w historii ćwiczenia w rejonie Cieśniny Tajwańskiej.

MSZ Tajwanu zapowiada, że Blackburn spotka się z prezydent Tsai Ing-wen w czasie wizyty, która potrwa do soboty.

Regularne wizyty w Tajpej są elementem wieloletniej polityki USA

Marsha Blackburn, senator USA

Tymczasem rzecznik chińskiej ambasady w USA, Liu Pengyu, zapowiedział, że Pekin dokona nieokreślonych "zdecydowanych kontrposunięć" w odpowiedzi na amerykańskie "prowokacje". 

Jak dodał Liu wizyta amerykańskiej senator "dowodzi, że USA nie chcą stabilizacji w rejonie Cieśniny Tajwańskiej i nie szczędzą wysiłków, by podgrzewać konfrontację pomiędzy obydwoma stronami i mieszać się w wewnętrzne sprawy Chin".

USA nie utrzymują relacji dyplomatycznych z Tajwanem, ale pozostają najważniejszym sojusznikiem władz w Tajpej. Stany Zjednoczone dostarczają m.in. uzbrojenia tajwańskiej armii.