Zełenski wygłosił wystąpienie do uczestników trwającego w Niemczech szczytu G7 za pośrednictwem łącza wideo. Jak podaje agencja Reutera, powołując się informatora ze strony europejskiej, prezydent Ukrainy poprosił o systemy obrony przeciwlotniczej, kolejne sankcje na Rosję oraz gwarancje bezpieczeństwa.

Wołodymy Zełenski zwrócił się także o pomoc w eksporcie zboża z Ukrainy i pomoc w odbudowie kraju - podał rozmówca agencji, zastrzegając sobie anonimowość.

Czytaj więcej

Dworczyk: Bohaterscy ukraińscy żołnierze bronią bezpieczeństwa Polski

Powołując się na źródło w G7 AFP przekazała, że ukraiński prezydent apelował do przywódców G7 o podjęcie dużego wysiłku w celu zakończenia wojny przed zakończeniem roku.

Wcześniej agencja Reutera informowała, że w tym tygodniu Stany Zjednoczone mają ogłosić nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, a także zakup na rzecz Ukrainy zaawansowanych systemów obrony przeciwrakietowej średniego lub dalekiego zasięgu. Według CNN, Ukraińcy otrzymają od USA system NASAMS (National Advanced Surface-to-Air Missile System), opracowany w kooperacji amerykańskiego koncernu Raytheon i norweskiego Kongsberga.

Wysoki rangą przedstawiciel USA powiedział, że we wtorek grupa G7 zobowiąże się do nowego pakietu skoordynowanych działań, które mają zwiększyć presję na Rosję w związku z jej wojną z Ukrainą, i sfinalizuje plany ograniczenia ceny rosyjskiej ropy.

Czytaj więcej

Morawiecki: Polska robi wszystko, aby pomóc Ukrainie w dostawach broni

Według Białego Domu, liderzy G7 podejmą również "bezprecedensowe, długoterminowe zobowiązanie w zakresie bezpieczeństwa dotyczące zapewnienia Ukrainie wsparcia finansowego, humanitarnego, wojskowego i dyplomatycznego tak długo, jak to konieczne", w tym dostarczenia zaawansowanej broni.