Tokio określi południowe Kuryle, które w Japonii nazywane są Terytoriami Północnymi, jako terytorium "nielegalnie okupowane" w dorocznym raporcie na temat polityki zagranicznej - informuje Kyodo.

Południowa część archipelagu Wysp Kurylskich została zajęta przez ZSRR w ostatnich tygodniach II wojny światowej. Spór terytorialny o te wyspy sprawił, że Japonia nie zawarła traktatu pokojowego z ZSRR po II wojnie światowej. W 1956 roku Japonia i ZSRR podpisały jedynie deklarację o zakończeniu stanu wojny i nawiązały stosunki dyplomatyczne.

Powrót do określania spornych wysp mianem terytoriów "nielegalnie okupowanych" jest sygnałem zmiany ugodowej polityki Tokio wobec Moskwy z ostatnich lat, w związku z inwazją Rosji na Ukrainę.

Czytaj więcej

Rosja rezygnuje z negocjacji pokojowych z Japonią o Kuryle

W ostatnich latach Japonia podejmowała z Rosją dialog zmierzający do podpisania traktatu pokojowego. Jednak po wybuchu wojny na Ukrainie, Tokio dołączyło do USA i UE i zaczęło nakładać sankcje na Rosję.

W raporcie na temat polityki zagranicznej Japonii, z którego szkicem zapoznała się agencja Kyodo, można też przeczytać, że Terytoria Północne to "nieodłączne" terytorium Japonii - takie słowo pojawia się w raporcie po raz pierwszy od 2011 roku.

Powrót do określania spornych wysp mianem terytoriów "nielegalnie okupowanych" jest sygnałem zmiany ugodowej polityki Tokio wobec Moskwy

"W obecnych okolicznościach nie ma warunków do rozmów" na ten temat z Rosją - czytamy też w raporcie.

Raport ma zostać opublikowany w kwietniu, po uzyskaniu akceptacji rządu premiera Fumio Kishidy.