Duda: Stoimy po stronie Ukrainy razem z USA i całym uczciwym światem

To bardzo ważny moment w sytuacji, z którą obecnie mamy do czynienia w Europie, za naszą wschodnią granicą, na zaprzyjaźnionej z nami Ukrainie - mówił po rozmowach z wiceprezydent USA, Kamalą Harris, prezydent Andrzej Duda.

Publikacja: 10.03.2022 13:13

Andrzej Duda

Andrzej Duda

Foto: PAP/Mateusz Marek

- Rosyjskie wojska dokonują barbarzyńskiej agresji, mordując cywilów, atakując szpitale położnicze. Nikt się nie spodziewał, że będziemy mogli w ogóle w XXI wieku zobaczyć takie sytuacje - podkreślał Duda.

Prezydent mówił, że wizyta Kamali Harris w Warszawie pokazuje "siłę i głębię więzi sojuszniczych" i "zaangażowanie USA w bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO" oraz Europy jako całości.

- Nie ma żadnych wątpliwości, że razem z USA i naszymi pozostałymi sojusznikami w ramach NATO, jak i całym wolnym, uczciwym światem, stoimy po stronie Ukrainy. I będziemy starali się uczynić wszystko, by w jak największym stopniu Ukrainę obronić - kontynuował polski prezydent.

Duda mówił, że w czasie rozmów "podziękował za postawę USA" w związku z "koniecznością ustanowienia skutecznych sankcji wobec Rosji".

Czytaj więcej

Moskwa nie wyklucza spotkania Putina z Zełenskim

- USA, jeśli chodzi o te sankcje, są w absolutnej awangardzie i trzeba powiedzieć: te sankcje działają - przekonywał prezydent.

Duda mówił też, że "z dumą powiedział pani wiceprezydent", że w Polsce nie powstały obozy dla uchodźców, a uciekinierzy z Ukrainy zostali przyjęci w polskich domach i hotelach.

Musimy uratować Ukrainę. Wszyscy zdajemy sobie z tego sprawę

Andrzej Duda, prezydent

- A jednocześnie poprosiłem panią wiceprezydent o wsparcie, bo tak ogromny kryzys uchodźczy jest dla polski sytuacją trudną, w dobie kryzysu, w sytuacji rosnących cen, w tym cen energii. To wsparcie jest Polsce potrzebne i za każdą formę wsparcia będę wdzięczny - podkreślił.

- Obecność pani wiceprezydent u nas, to kolejna demonstracja obecności amerykańskiej w Polsce: obok amerykańskich żołnierzy i amerykańskich systemów obronnych, które strzegą naszego nieba i naszej ziemi - mówił też Duda.

- Musimy uratować Ukrainę. Wszyscy zdajemy sobie z tego sprawę. Musimy w tym zakresie zachować jedność, być razem, zachowując solidarność i mówiąc jednym głosem. Trzeba ustanawiać kolejne sankcje przeciwko Rosji - przekonywał prezydent, który zarzucił Rosji, że na Ukrainie prowadzi działania "noszące cechy ludobójstwa". - To barbarzyństwo - tak ocenił m.in. atak na szpital dziecięcy i położniczy w Mariupolu oraz ataki na inne cele cywilne.

Prezydent podkreślił też, że "stoimy przy Ukraińcach" i "będziemy ich wspierali ze wszystkich naszych sił".

- Na Ukrainie trwa walka o niepodległość, suwerenność i przetrwanie. Wszyscy dzisiaj wspieramy naród ukraiński i nie mamy wątpliwości, że potrzebują pomocy. Przyjmujemy absolutnie, że mają prawo się tej pomocy domagać. Udzielamy im wsparcia jak tylko możemy. Pewne oczekiwania były kierowane w sposób jednoznaczny, mocny, również w stosunku do Polski. Ale my jesteśmy członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego - i musimy być odpowiedzialnym członkiem Sojuszu. Wobec tego w związku ze zgłaszanymi wobec nas oczekiwaniami, zachowaliśmy się tak, jak naszym zdaniem powinien zachować się odpowiedzialny członek Sojuszu Północnoatlantyckiego, który nie chce narażać Sojuszu. Stąd wzięło się oświadczenie ogłoszone przez MSZ, dotyczące polskich możliwości militarnych, co do pomocy Ukrainie. Postanowiliśmy oddać je (myśliwce MiG-29) do dyspozycji Sojuszu, nie oczekując w zasadzie niczego w zamian. Natomiast chcemy, by decyzja została podjęta przez cały Sojusz wspólnie - mówił Duda pytany o kwestię ewentualnego dostarczenia polskich myśliwców MiG-29 Ukrainie. 

- Rosyjskie wojska dokonują barbarzyńskiej agresji, mordując cywilów, atakując szpitale położnicze. Nikt się nie spodziewał, że będziemy mogli w ogóle w XXI wieku zobaczyć takie sytuacje - podkreślał Duda.

Prezydent mówił, że wizyta Kamali Harris w Warszawie pokazuje "siłę i głębię więzi sojuszniczych" i "zaangażowanie USA w bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO" oraz Europy jako całości.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Dyplomacja
Prezydent Iranu ostrzega Izrael. „Z reżimu syjonistycznego nie pozostanie nic”
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Dyplomacja
Andrzej Duda mówi o broni atomowej w Polsce. Jest reakcja Rosji
Dyplomacja
Najstarszy król świata ogranicza aktywność. Zachorował na wakacjach, nie chce abdykować
Dyplomacja
Premier urażony słowami Bidena. Chodzi o wujka, który "mógł zostać zjedzony"
Dyplomacja
USA chcą nałożyć sankcje na izraelski batalion. Jest reakcja Beniamina Netanjahu