Zarówno Wenezuela, jak i Iran są obłożone sankcjami przez USA. W ostatnich latach oba państwa zaczęły umacniać łączące je więzi.

Reżim Maduro otrzymał w ostatnich latach kluczowe wyposażenie dla firm działających w sektorze naftowym. W zamian za to Wenezuela przekazuje Iranowi ropę i inne surowce. Dzięki pomocy Iranu wydobycie ropy naftowej w Wenezueli wzrosło w 2021 roku.

- Wkrótce udaje się do Teheranu, na zaproszenie prezydenta (Ibrahima) Raisiego, tak, abym mógł osobiście prowadzić rozmowy i podpisać nowe porozumienia, i przyspieszyć procesy współpracy - powiedział Maduro w czasie wywiadu udzielonego "Al Mayadeen". Wywiad został następnie wyemitowany w wenezuelskiej telewizji państwowej.

Czytaj więcej

Wenezuela: ropa za żywność z korupcją w tle

Maduro poinformował też, że odbył dwie rozmowy telefoniczne z prezydentem Iranu podczas których mieli rozmawiać o nowych polach współpracy pomiędzy obydwoma państwami. Prezydent Wenezueli nie wskazał jednocześnie daty swojej wizyty w Teheranie. 

Maduro zapowiedział, że w 2022 roku będzie starał się wzmocnić współpracę z państwami arabskimi. - Kochają nas w świecie arabskim. Wiem, że arabskie rządy i narody kochają Wenezuelę - podkreślił.

Wiem, że arabskie rządy i narody kochają Wenezuelę

Nicolas Maduro, prezydent Wenezueli

Sankcje nałożone na Wenezuelę przez USA ograniczają możliwości sprzedaży ropy przez ten kraj oraz importowania przez Caracas przetworzonych paliw, co doprowadza m.in. do deficytów benzyny na stacjach benzynowych w Wenezueli.