Truss mówiła też, że Ukraina i Londyn "blisko współpracują" ze swoimi sojusznikami z NATO w celu wsparcia Ukrainy w obliczu zagrożenia rosyjską agresją.

Ukraiński wywiad szacuje, że w pobliżu granic Ukrainy Rosja zgromadziła ponad 92 tysiące żołnierzy w związku z przygotowaniami do agresji zbrojnej, która może mieć miejsce w styczniu lub lutym 2022 roku.

W 2014 roku Rosja anektowała ukraiński Krym (czego nie uznała społeczność międzynarodowa). W tym samym roku na wschodzie Ukrainy wybuchł konflikt między siłami ukraińskimi a prorosyjskimi separatystami, którzy są nieformalnie wspierani przez Rosję (Rosja oficjalnie zaprzecza, jakoby była zaangażowana w konflikt w rejonie Donbasu).

Jesteśmy bliskimi sojusznikami Ukrainy i pracujemy z naszymi partnerami w NATO, ale także bezpośrednio z Ukrainą, aby zapewnić ją, że ma pełne wsparcie

Liz Truss, szefowa MSZ Wielkiej Brytanii

USA ostrzegały niedawno swoich sojuszników w Europie, że Rosja może przygotowywać się do agresji przeciw Ukrainie.

Tymczasem Rosja twierdzi, że to USA, NATO i Ukraina zwiększają napięcie w regionie. Moskwa zarzuca też Ukrainie łamanie zawieszenia broni na wschodzie Ukrainy. Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla ocenił, że Ukraina może przygotowywać się do siłowego rozwiązania konfliktu na wschodzie kraju.

Truss pytana o ewentualną agresję Rosji przeciw Ukrainie stwierdziła, że "byłby to poważny błąd Rosji".

- Jesteśmy bliskimi sojusznikami Ukrainy i pracujemy z naszymi partnerami w NATO, ale także bezpośrednio z Ukrainą, aby zapewnić ją, że ma pełne wsparcie - powiedziała Truss.

Rosja rozpoczęła właśnie ćwiczenia wojskowe w rejonie Morza Czarnego, na południe od Ukrainy,

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

Czytaj więcej

Rosja przeprowadza ćwiczenia wojskowe na Morzu Czarnym