Do uruchomienia gorącej linii doszło w czasie, gdy Pjongjang wzywa Seul do poprawy relacji między Koreami, po wcześniejszym skrytykowaniu Korei Południowej za "podwójne standardy" w kwestii zbrojeń.

Kim Dzong Un wyraził gotowość do ponownego uruchomienia gorącej linii między Koreami w ubiegłym tygodniu. Wcześniej Korea Północna zerwała tę formę łączności na początku sierpnia, w akcie protestu przeciwko wspólnym ćwiczeniom żołnierzy USA i Korei Południowej. 

Teraz, jak informuje północnokoreańska agencja informacyjna KCNA, linia została ponownie uruchomiona o godzinie 9 rano czasu lokalnego, 4 października (o 2 w nocy czasu polskiego). 

Ponowne uruchomienie linii potwierdziła Korea Południowa.

Gorąca linia jest jednym z nielicznych kanałów bezpośredniej komunikacji między Koreami.

Korea Północna zerwała gorącą linię na początku sierpnia, w akcie protestu przeciwko wspólnym ćwiczeniom żołnierzy USA i Korei Południowej.

Nie jest jasne, czy ponowne uruchomienie linii jest zapowiedzią powrotu Korei Północnej do rozmów z Koreą Południową i USA w kwestii denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego. Korea Północna uzależniała podejmowanie kroków w kierunku denuklearyzacji od wcześniejszego złagodzenia sankcji nałożonych na kraj, na co nie zgadzały się Stany Zjednoczone.

Ministerstwo obrony Korei Południowej wyraziło nadzieję, że działanie gorącej linii przyczyni się znacząco do zmniejszenia napięć militarnych między Koreami.

Z kolei Ministerstwo ds. Zjednoczenia liczy na rychłe wznowienie dialogu między Koreami.

Autopromocja
Od 29.10 w "Rzeczpospolitej" i "Parkiecie"

Wszystko o zrównoważonym rozwoju i pozafinansowym raportowaniu spółek

Sprawdź szczegóły

Po zerwaniu gorącej linii z Seulem, Korea Północna przeprowadziła serię testów nowych systemów uzbrojenia rakietowego - w tym testu rakiety ponaddźwiękowej i nowej rakiety przeciwlotniczej oraz "strategicznej" rakiety manewrującej.

Czytaj więcej

Test północnokoreańskiej rakiety przeciwlotniczej
Korea Północna testowała nową rakietę przeciwlotniczą