To najnowszy z serii testów nowoczesnych systemów uzbrojenia prowadzonych przez Koreę Północną w czasie, gdy rozmowy na temat denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego między Pjongjangiem a Waszyngtonem, znalazły się w impasie.

Przed kilkoma dniami Korea Północna testowała rakietę ponaddźwiękową. Wcześniej Pjongjang testował rakietę balistyczną i rakietę manewrującą.

Czytaj więcej

KCNA: Korea Północna testowała rakietę ponaddźwiękową

Test nowej rakiety przeciwlotniczej to kolejny dowód, że Korea Północna nadal prowadzi prace nad nowoczesnymi systemami uzbrojenia.

Północnokoreańska Akademia Nauk Obronnych, która opracowuje nowe systemy uzbrojenia poinformowała, że test miał na celu potwierdzenie w praktyce funkcjonalności wyrzutni rakiet, radaru, a także tego, jak nowe uzbrojenie radzi sobie w warunkach bojowych - podaje KCNA.

Przywódca Korei Północnej, Kim Dzong Un, nie brał udziału w teście nowej broni

Rakieta ma być wyposażona m.in. w dwuimpulsowy silnik.

Przywódca Korei Północnej, Kim Dzong Un, nie brał udziału w teście nowej broni. Test obserwował natomiast Pak Jong Chon, członek Biura Politycznego rządzącej Koreą Północną monopartii (Partii Pracujących Korei).

Pjongjang w ostatnich dniach podkreślał, że testowane przez Koreę Północną nowe systemy uzbrojenia, mają na celu zwiększenie potencjału obronnego kraju, co - jak przekonuje Pjongjang - robią też inne państwa.

Autopromocja
Od 29.10 w "Rzeczpospolitej" i "Parkiecie"

Wszystko o zrównoważonym rozwoju i pozafinansowym raportowaniu spółek

Sprawdź szczegóły

W środę Kim Dzong Un w czasie sesji północnokoreańskiego parlamentu zapewniał, że jego kraj nie ma wrogich intencji wobec Korei Północnej. Oskarżył jednocześnie USA o prowadzenie wrogiej polityki wobec Pjongjangu maskowanej jedynie wezwaniami Korei Północnej do dialogu.