Brak imienia w korespondencji nie narusza dóbr osobistych

Imię nie jest jedynym wyznacznikiem określającym tożsamość etniczną osoby, do której przynależne są te dane – wskazał w wyroku Sąd Apelacyjny w Szczecinie.

Aktualizacja: 02.09.2015 14:27 Publikacja: 02.09.2015 12:41

Brak imienia w korespondencji nie narusza dóbr osobistych

Foto: 123RF

J.M.Ż. w pozwie skierowanym przeciwko Skarbowi Państwa żądał przeprosin oraz 5 mln zł zadośćuczynienia za nieużywanie przez Nadleśniczego Nadleśnictwa G. w korespondencji imienia „El Yáhaveh" lub jego skróconej wersji „Jáh".

Skarb Państwa reprezentowany przez Prokuratorię Generalną wniósł o oddalenie powództwa mężczyzny jako oczywiście bezzasadnego. W odpowiedzi na pozew podano, że brak jest podstaw do twierdzenia, aby działania nadleśniczego dotknięte były bezprawnością.

W trakcie postępowania ustalono, iż powód, przebywający w zakładzie karnym przez 48 lat życia funkcjonował jako Mieczysław Roman Ż. W 2008 roku zmienił imię na „Jah Mieczysław", a rok później na „Jah Mieszko". Obecnie w dowodzie osobistym, którym się posługuje, ma wpisane dane osobowe „Jah Mieszko Ż.".

Sąd Okręgowy w Szczecinie oddalił powództwo, uznając, iż nadleśniczy poprzez pominięcie w korespondencji imienia „Jah" nie naruszył dóbr osobistych powoda i działanie to nie było bezprawne. Jednocześnie sąd wskazał, że bezprawnym jest żądanie, aby w korespondencji różne organy używały personaliów „El Yáhaveh" lub jego skróconej wersji „Jáh" oraz nazwiska „Ż.", gdyż takie żądania są sprzecznie z treścią dokumentu, tj. zupełnego aktu urodzenia.

W ocenie sądu tego rodzaju zaniechanie ze strony nadleśniczego nie stanowiło z całą pewnością naruszenia jakiegokolwiek dobra osobistego, w tym prawa do ochrony imienia, skoro w żaden sposób nie wywołało to negatywnych skutków prawnych.

Mężczyzna nie dał za wygraną, i złożył apelację od niekorzystnego dla siebie wyroku.

Sąd Apelacyjny w Szczecinie (sygn. akt I ACa 868/14) w wyroku z 17 marca 2015 roku przychylił się do poglądów sądu niższej instancji.

W uzasadnieniu przypomniano, iż imię i nazwisko identyfikuje osobę fizyczną jako podmiot praw i obowiązków i jednocześnie określa tożsamość tego podmiotu (wyrok ETPC z 7 lutego 2012 r.), ale nie można jednak uznać, że jest także jedynym – jeżeli w ogóle – wyznacznikiem określającym tożsamość etniczną osoby, do której przynależne są te dane. Niewątpliwie, takim wyznacznikiem nie jest w ogóle imię dane osoby, których katalog jest w naszym ustawodawstwie właściwie nieograniczony, jeżeli wykluczy się te, np. obrażające.

Jak zauważono, powód właśnie w nieużyciu jego imienia „Jah" upatrywał naruszenia swoich dóbr osobistych, gdyż adresowanie do niego korespondencji bez użycia tego imienia a jedynie drugiego – Mieszko – nie odzwierciedla jego tożsamości „etnicznej żydowskiej". Powód twierdził, że „nie czuje się Polakiem i nie zgadza się na to, aby być za takiego uważanym".

W tej sytuacji Sąd Apelacyjny nie dopatrzył się naruszenia prawnie chronionego dobra w postaci imienia i nazwisko, skoro to sam powód dwukrotnie zmieniał swoje imiona. Sąd zwrócił uwagę, że jedno z nich zmienił na „brzmiące wyraźnie po polsku, które również jest zakorzenione w historii Polski, jako pierwszego niekoronowanego władcy polskiego".

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo