Dekontaminacja to proces polegający na usunięciu i dezaktywacji substancji szkodliwej, w tym przypadku wirusa SARS-CoV-2. Dekontaminacji poddawani mogą być ludzie, zwierzęta, jak i infrastruktura. Została ona przeprowadzona w pomieszczeniach Domu Pomocy Społecznej przy ul. Żdanowskiej w Zamościu. Działania zostały podjęte na wniosek Urzędu Miasta w Zamościu. W placówce potwierdzono już 28 przypadków zakażeń koronawirusem u podopiecznych oraz pracowników.
Jak informuje kapitan Damian Stanula oficer prasowy 2 Lubelskiej Brygady OT w operacji, obok chemików z 5 Pułku z Tarnowskich Gór, wzięli udział żołnierze z zespołów dekontaminacyjnych 2 Lubelskiej Brygady OT, głównie żołnierze z 25 batalionu lekkiej piechoty z Zamościa. To były pierwsze tego typu działania wojsk terytorialnych. Wcześniej przeszli oni szkolenia pod okiem chemików z Tarnowskich Gór.
Szkolenia w zakresie dekontaminacji będą kontynuowane. - Jesteśmy w gotowości, aby wspierać domy pomocy społecznej, odpowiadamy na ich aktualne potrzeby – tłumaczy kapitan Marcin Zapalski z sekcji szkoleniowej lubelskiej brygady OT. Na czas operacji podopieczni i pracownicy zostali przeniesieni do specjalnie wydzielonej części budynku.
Aktualnie żołnierze 2 LBOT wspierają Domy Pomocy Społecznej w Zamościu, Majdanie Ruszowskim, Ruskich Piaskach (powiat zamojski), Nowinach (powiat lubelski) oraz Środowiskowy Dom Samopomocy w Łęcznej. Do tej pory żołnierze WOT zajmowali się głównie dostarczaniem żywności, leków, łóżek oraz środków ochrony osobistej do tych placówek.