Edukacja społeczna i kwestia odwołania się do odpowiedzialnych postaw prozdrowotnych to główne przesłanie tegorocznej, drugiej już, edycji Kongresu „Zdrowie Polaków", który odbędzie się 26–27 października.
Podczas szeregu debat i paneli z udziałem największych nazwisk polskiej medycyny przedstawione zostaną przełomowe osiągnięcia naukowe. Sporo miejsca poświęcone zostanie również funkcjonowaniu zarówno lekarzy, jak i pacjentów w trakcie pandemii Covid-19.
Kapitał, nie tylko w trakcie Covid-19
„Zdrowie jest naszym największym kapitałem, dlatego z żelazną konsekwencją musimy budować postawy prozdrowotne wśród Polaków. Do działań w tym zakresie należy bardzo usilnie włączyć ekspertów, towarzystwa naukowe, organizacje pozarządowe i organizacje pacjentów. W tych obradach nie może zabraknąć nikogo – żadnego pokolenia, żadnego środowiska, żadnej grupy społecznej, żadnego autorytetu osobowego i społecznego. Mam głębokie przekonanie, że dzięki temu nasz głos zostanie usłyszany i zauważony, że przyczyni się do sformułowania konstruktywnych propozycji działań dla instytucji państwowych, samorządowych, naukowych, klinicznych, organizacji pozarządowych i pacjentów" – napisał w zapowiedzi Kongresu inicjator i przewodniczący Rady Programowej Kongresu prof. Henryk Skarżyński.
„Na kondycję naszego społeczeństwa, na budowanie w nim postaw prozdrowotnych i wspieranie solidarności międzypokoleniowej wszyscy mamy wpływ" – podkreśla prof. Skarżyński, światowej sławy otochirurg i pionier operacji przywracających słuch.
Idea Kongresu poświęconego zdrowiu Polaków narodziła się w ubiegłym roku w środowisku związanym z Komitetem Nauk Klinicznych Polskiej Akademii Nauk, kiedy, jak zauważa prof. Skarżyński, nikt nie wiedział, z jak trudną rzeczywistością będą się mierzyć nie tylko lekarze czy naukowcy, ale i pacjenci. Twórcy kongresu szybko przystosowali go jednak do nowej rzeczywistości, w której większość spotkań odbywa się za pośrednictwem internetu.