Aktualizacja: 20.01.2025 12:29 Publikacja: 11.12.2024 15:54
Żołnierz na granicy
Foto: Damian Łubkowski
O to, czy jest to możliwe, zapytały w interpelacji poselskiej posłanki Lewicy Paulina Matysiak i Joanna Wicha. „W związku z konfliktem zbrojnym w Ukrainie niewątpliwie wzrosło zainteresowanie obywateli możliwością odbycia służby wojskowej o charakterze ochotniczym oraz uzyskania podstawowego przeszkolenia w tym zakresie. Jak zasygnalizował jeden z naszych wyborców, takie opcje dostępne są wyłącznie dla osób posiadających kategorię zdrowia A, tj. w pełni zdolnych do służby wojskowej, podczas gdy te z kategoriami D i E nie mogą z nich skorzystać. Jakkolwiek taki stan rzeczy jest zrozumiały w związku z obowiązkową służbą wojskową, tak w przypadku ochotników niezdolnych do służby, a mogących stanąć przed koniecznością obrony siebie lub bliskich w czasie wojny, budzi on pewne wątpliwości. Przede wszystkim z uwagi na fakt, że obywatele mogący być powołanymi do wojska w razie wojny (kat. D) po ogłoszeniu mobilizacji będą zupełnie nieprzygotowani do służby” – napisały posłanki Matysiak i Wicha.
We Wrocławiu rozpoczyna się szkolenie z zarządzania kryzysowego, które poprowadzą Wojska Obrony Terytorialnej we współpracy z ekspertami Akademii Sztuki Wojennej. Armia pokazuje system informatyczny Jaśmin, który dotychczas służył siłom zbrojnym.
Pierwszy całkowicie elektryczny model Suzuki został właśnie zaprezentowany w Mediolanie. Produkcja e VITARY rozpocznie się wiosną przyszłego roku, a zapewne latem zobaczymy pierwsze egzemplarze na naszych drogach.
Na Morzu Bałtyckim trwa już wojna hybrydowa, mamy do czynienia z aktami terrorystycznymi – mówi wiceadmirał Krzysztof Jaworski, dowódca Centrum Operacji Morskich.
MON planuje wydać tylko dziesięć zezwoleń na tworzenie dodatkowych tzw. klas wojskowych w przyszłym roku szkolnym. Choć od kilku lat liczba uczniów w mundurach wzrasta, to resort obrony tłumaczy, że musi urealnić stan oddziałów przysposobienia wojskowego do „potrzeb i niżu demograficznego”.
Wojsko zmienia taktykę działania, aby utrudnić migrantom przenikanie na teren Polski. Ci próbują ciąć metalową barierę za pomocą szlifierek i przenoszą się w miejsce, gdzie granice chroni tylko drut żyletkowy i bagna.
Łatwy w obsłudze, bezpieczny, uniwersalny. Taki powinien być dobry program księgowy i tym właśnie charakteryzuje się Mała Księgowość. Od wystawiania faktur, przez rozliczanie podatków i składek, po zarządzanie magazynem – wszystkie te zadania znacznie ułatwia nasz program.
Na finiszu są prowadzone na Politechnice Warszawskiej prace związane z budową komputera kwantowego. Maszyna ta będzie wykorzystywana przez Wojska Obrony Cyberprzestrzeni, a w przyszłości może pomóc w łamaniu szyfrów.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Donald Trump zostanie 20 stycznia zaprzysiężony na 47 prezydenta USA. Ceremonia rozpocznie się ok. 11:30 czasu wschodniego (ET), czyli ok. 17:30 czasu polskiego. Ceremonię zaprzysiężenia będziemy relacjonować na stronie rp.pl.
Krótkie dni i brak słońca u wielu osób powodują spadek nastroju. Przywykliśmy do tego, że od jesieni do wiosny miewamy gorsze dni, brak nam energii i chęci do działania. Często z tego powodu bagatelizujemy objawy, które mogą świadczyć o depresji – przewlekłej i trudnej do wyleczenia chorobie.
- Póki rząd Donalda Tuska będzie transferował gigantyczne pieniądze związane z zakupami drogich surowców w Stanach Zjednoczonych i nie mniej drogiego sprzętu dla wojska, to nie będzie żadnych większych strukturalnych problemów - powiedział prof. Rafał Chwedoruk, w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem odnosząc się do przyszłych relacji między obecnymi władzami Polski a administracją Donalda Trumpa.
- Do partnerów europejskich mamy przesłanie – muszą brać odpowiedzialność za bezpieczeństwo Europy, bezpieczeństwo Sojuszu Północnoatlantyckiego - mówił na konferencji prasowej w Warszawie prezydent stolicy, kandydat KO na prezydenta, Rafał Trzaskowski.
W drugiej turze wyborów prezydenckich zmierzyliby się Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki, ale poparcie dla obu kandydatów spadło w porównaniu z poprzednim miesiącem - wynika z sondażu przeprowadzonego dla „Super Expressu” przez Instytut Badań Pollster.
Na warszawskiej giełdzie przeważają pozytywne nastroje, dzięki czemu indeksy kontynuują zeszłotygodniowe zwyżki.
Zgoda na konsolidację rynku telekomunikacyjnego w UE mogłaby oznaczać dla rynku polskiego wzrost cen przy wątpliwym wpływie na jakość dostępnej infrastruktury – pisze ekspert Polskiego Instytut Ekonomicznego. Nowy raport PIE opisujemy jako pierwsi.
Melania Trump, przyszła (i zarazem była) pierwsza dama USA, wyemitowała własną, "memiczną" kryptowalutę o nazwie $MELANIA.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas