Reklama
Rozwiń

ECDC ostrzega: Przy wariancie Delta grozi nam powtórka z jesieni

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób wydało komunikat w sprawie zagrożenia związanego z rozprzestrzenianiem się wariantu Delta koronawirusa ( B.1.617.2 )

Aktualizacja: 23.06.2021 16:22 Publikacja: 23.06.2021 16:08

ECDC ostrzega: Przy wariancie Delta grozi nam powtórka z jesieni

Foto: AFP

W związku z pojawieniem się i szybkim rozprzestrzenianiem kolejnych bardziej zaraźliwych wariantów koronawirusa osoby przyjeżdżające do Polski z krajów spoza strefy Schengen zostają objęte obowiązkową kwarantanną - poinformował w środę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Obowiązkowa dziesięciodniowa kwarantanna wchodzi w życie od północy.

Jak informuje Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), wariant delta (B.1.617.2) SARS-CoV-2 jest o 40-60 proc. bardziej zakaźny niż wariant alfa (?.1.1.7). Dodatkowo wiąże się się z wyższym ryzykiem hospitalizacji. 

"Istnieją dowody na to, że osoby, które otrzymały tylko pierwszą dawkę szczepionki, są gorzej chronione przed zakażeniem wariantem Delta niż innymi wariantami, niezależnie od rodzaju szczepionki. Pełne szczepienie zapewnia prawie taką samą ochronę przed wariantem Delta" - informuje ECDC.

Jak przewidują eksperci, nowy wariant będzie odpowiedzialny w Europie za 70 proc. nowych zakażeń do sierpnia i 90 proc. do końca sierpnia.

ECDC przekazuje, że "jakiekolwiek złagodzenie w miesiącach letnich obostrzeń, które obowiązywały w Unii Europejskiej/Europejskim Obszarze Gospodarczym na początku czerwca, mogłoby doprowadzić do szybkiego i znacznego wzrostu dziennych zachorowań we wszystkich grupach wiekowych, z towarzyszącym mu wzrostem liczby hospitalizacji i zgonów, potencjalnie osiągając ten sam poziom, co jesienią 2020 r."

Ogólne ryzyko zakażenia SARS-CoV-2 związane z oczekiwanym wzrostem występowania wariantu Delta w populacji ogólnej uważa się za niskie w przypadku całkowicie zaszczepionych i wysokie do bardzo wysokiego w przypadku częściowo lub nieszczepionych.

Eksperci podkreślają, że należy jak najszybciej przeprowadzić pełne szczepienie wszystkich grup zwiększonego ryzyka. Zaleca się, aby osoby te otrzymały drugą dawkę w jak najkrótszym odstępie czasu.

Leki i terapie
Jak zapewnić dostęp do leków i wyrobów medycznych?
Leki i terapie
Nowe pozycje na liście leków refundowanych. Aż 41 cząsteczko-wskazań
Leki i terapie
Walka z wczesnym rakiem piersi potrzebuje nowych terapii
Leki i terapie
Donald Trump obwinia Europę o wysokie ceny leków w USA
Leki i terapie
Kto powinien skutecznie zadbać o bezpieczeństwo lekowe Polski