Mutacja koronawirusa wykryta u czterech podróżnych, którzy przybyli do Japonii z Brazylii, różni się od mutacji wykrytych wcześniej w RPA i Wielkiej Brytanii.

- Obecnie nie ma dowodu wskazującego, że nowy wariant wykryty u osób (przybyłych) z Brazylii jest bardziej zakaźny - poinformował Takaji Wakita, kierujący NIID.

Jednak z racji tego, że wykryty w Japonii wariant koronawirusa z wariantami z RPA i Wielkiej Brytanii łączy jedna, istotna mutacja, jest możliwe, że i ten wariant rozprzestrzenia się szybciej niż wariant dotychczas dominujący.

Japońscy badacze ustalają obecnie czy szczepionki na COVID będą skuteczne w walce z wykrytym w Japonii wariantem koronawirusa.

NIID podało, że wykryty u podróżnych z Brazylii wariant koronawirusa ma 12 mutacji obejmujących białko tzw. kolca cząsteczki wirusa - to ten fragment cząsteczki, za pomocą którego wirus łączy się z komórkami organizmu człowieka.

Czworo podróżnych z Brazylii, którzy dotarli do Japonii 2 stycznia i u których wykryto nowy wariant koronawirusa, jest obecnie poddanych kwarantannie.