W piątek ruszyły zapisy na szczepienia pacjentów powyżej 70. roku życia. Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w pierwszej godzinie zarejestrowało się 66 tys. osób.

W pierwszych godzinach nie było możliwości dodzwonienia się na infolinię. W szczycie odnotowano 300 tys. wywołań numeru na minutę.

Szef KPRM Michał Dworczyk mówił w rozmowie z Polskim Radiem o możliwości wprowadzenia w Polsce szczepień komercyjnych. 

- Na razie nie rozważamy takiej opcji, jest narodowy program szczepień, jest zaplanowana dystrybucja wśród całej populacji tej szczepionki, to co nas ogranicza to producenci i dostawy - odpowiedział pełnomocnik rządu ds. szczepień.

- Nawet gdybyśmy dopuścili ten wariant wydaje się mało prawdopodobne, żeby takie prywatne podmioty mogły pozyskać na rynku szczepionkę, bo to jest dzisiaj jeden z bardziej oszukiwanych produktów, więc nie rozważamy takiego scenariusza - dodał.

Dworczyk zaapelował, by seniorzy nie ustawiali się w kolejkach do POZ. - Można się zapisywać innymi kanałami, czyli poprzez infolinię, poprzez internet, albo dzwoniąc do POZ. Jeżeli ktoś z seniorów jest przyzwyczajony do kontaktów bezpośrednich ze swoją przychodnią, lepiej tam zadzwonić niż stanąć przy tej pogodzie na dworze, narażając się nie tylko na przeziębienie, ale też potencjalny kontakt z osobami chorymi - powiedział.