Przed miesiącem koncern Merck & Co. poinformował w piątek, że jego eksperymentalne pigułki przeciw COVID-19 zmniejszyły liczbę hospitalizacji i zgonów o połowę w grupie osób, które zakaziły się koronawirusem SARS-CoV-2, biorących udział w testach lekarstwa.

Koncern Merck wraz ze swoim partnerem, Ridgeback Biotherapeutics poinformował, że pacjenci, którzy otrzymali eksperymentalny lek pod nazwą molnupiravir w ciągu pięciu dni od pojawienia się u nich symptomów COVID-19, trafiali do szpitali i umierali o połowę rzadziej, niż pacjenci z grupy kontrolnej. W badaniu wzięło udział 775 dorosłych, u których COVID-19 przebiegał łagodnie lub w sposób umiarkowany, przy czym osoby te należały do grup ryzyka narażonych na ostry przebieg COVID-19 z powodu problemów ze zdrowiem takich jak otyłość, cukrzyca lub choroby serca.

Czytaj więcej

Przełom w leczeniu COVID? Jest pigułka, która zmniejsza ryzyko śmierci

W Wielkiej Brytanii molnupiravir będzie można stosować u osób pełnoletnich, u których test wykazał zakażenie koronawirusem i które należą do grupy zagrożonej ostrym przebiegiem COVID-19. Lekarstwo ma być podawane dwa razy dziennie przez pięć dni przez osoby, u których przebieg COVID-19 jest łagodny lub umiarkowanie ostry i które leczą się w domu.

Pigułka opracowana przez koncern Merck wchodzi w interakcję z enzymem, które koronawirus używa do skopiowania swojego kodu genetycznego i replikacji

Wniosek o dopuszczenie molnupiraviru do użycia rozpatruje też Federalna Agencja ds. Żywności i Leków (FDA). 

Koncern Merck podał, że do końca roku jest w stanie wyprodukować 10 mln dawek lekarstwa. Większość została już zakontraktowana przez rządy różnych państw świata. 

Wielka Brytania zakupiła 480 tysięcy dawek leku. Pigułka opracowana przez koncern Merck wchodzi w interakcję z enzymem, które koronawirus używa do skopiowania swojego kodu genetycznego i replikacji.

Molnupiravir początkowo miał być lekiem stosowanym w terapii grypy, a badania nad nim były finansowane przez rząd USA. W ubiegłym roku badacze zdecydowali się zmienić cel użycia leku, sprawdzając jak sprawdzi się w terapii COVID-19.