Po pięciu do sześciu miesięcy skuteczność szczepionki Pfizer/BioNTech w przeciwdziałaniu zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 zmniejsza się z 88 proc. (miesiąc po otrzymaniu drugiej dawki) do 74 proc. - wynika z danych zebranych w ramach badania ZOE COVID.

W przypadku szczepionki AstraZeneca skuteczność spada z 77 do 67 proc. po czterech do pięciu miesięcy.

Badanie oparte jest na danych ponad miliona użytkowników specjalnej aplikacji covidowej. Badacze zestawili informacje o zgłaszanych przez zaszczepionych uczestników badania zakażeniach z liczbą zakażeń w niewyszczepionej grupie kontrolnej.

Badacze podkreślają przy tym, że potrzebują więcej danych od młodszych uczestników badania, ponieważ osoby, które zaszczepiły się ponad pół roku temu to osoby w większości starsze - grupa ta była bowiem traktowana priorytetowo w programie szczepień.

W najgorszym możliwym scenariuszu ochrona przed COVID-19 może spaść u zaszczepionych poniżej 50 proc., w przypadku osób starszych i pracowników ochrony zdrowia zimą - mówi Tim Spector, założyciel firmy ZOE Ltd.

- To każe skupić się na jakimś działaniu. Nie możemy siedzieć i patrzeć jak ta ochrona powoli znika, podczas gdy liczba zakażeń rośnie i ryzyko zakażenia nadal jest wysokie - stwierdził Spector.

Wielka Brytania planuje rozpoczęcie akcji doszczepiania w pełni zaszczepionych, która może ruszyć już we wrześniu.

Z opublikowanych w ubiegłym tygodniu wyników badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Oksfordzki wynikało, że skuteczność szczepionek Pfizer BioNTech i AstraZeneca przeciw wariantowi Delta koronawirusa, spada po trzech miesiącach od pełnego zaszczepienia.