- W ostatnich dwóch dniach widzimy spadek liczby nowych przypadków (zakażenia koronawirusem) u osób powyżej 60. roku życia, które w większości zostały zaszczepione trzecią dawką - powiedział prof. Balicer w rozmowie z serwisem internetowym Ynet.

- Możemy powiedzieć, że dodatkowe dawki szczepionki dla osób powyżej 60 lat, a teraz również dla osób powyżej 50 lat spełniają swoją rolę, zmniejszają liczbę zakażeń - dodał.

W środę w Izraelu wykryto 7 856 zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2, nieco mniej niż dobę wcześniej, gdy liczba zakażeń wyniosła 8 758.

Jednocześnie liczba zakażonych w stanie ciężkim wzrosła o 101 do 603. Po raz pierwszy od marca w Izraelu jest ponad 600 osób chorych na COVID-19, których stan określany jest jako ciężki.

W środę jeden z izraelskich ubezpieczycieli, Maccabi, opublikował dane dotyczące skuteczności trzeciej dawki szczepionki na COVID-19. Zgodnie z wynikami tego badania trzecia dawka szczepionki jest skuteczna w 86 proc. w przeciwdziałaniu zakażeniu koronawirusem u osób mających 60 i więcej lat.

W Izraelu szczepienia trzecią dawką szczepionki na COVID-19 osób mających 60 lat i młodszych należących do grup ryzyka rozpoczął się dwa tygodnie temu. W weekend szczepienia trzecią dawką rozszerzono na wszystkich 50-latków.

Jak dotąd w Izraelu trzecią dawką zaszczepiono ok. 1,2 mln osób.

Dane resortu zdrowia Izraela wskazują na skuteczność szczepionek - do 18 sierpnia liczba ciężkich przypadków COVID-19 u osób powyżej 60. roku życia wśród niezaszczepionych wyniosła 183 na 100 tysięcy, podczas gdy wśród w pełni zaszczepionych - 20,7 na 100 tysięcy.