Reklama

Co dalej z polską gospodarką, skoro lepiej być nie może?

Polska gospodarka jak dotąd w niewielkim stopniu odczuła konsekwencje spowolnienia w strefie euro. Ale pakiet fiskalny, choć nie jest pilnie potrzebny, pojawił się w dobrym momencie.

Aktualizacja: 29.03.2019 07:55 Publikacja: 28.03.2019 21:00

Piotr Arak,prezes Polskiego Instytutu Ekonomicznego (pierwszy z lewej), Piotr Bujak, główny ekonomis

Piotr Arak,prezes Polskiego Instytutu Ekonomicznego (pierwszy z lewej), Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP, Maciej Reluga, członek zarządu i główny ekonomista Santander Bank Polska, oraz Ernest Pytlarczyk, główny ekonomista mBanku, podzielili się w trakcie dyskusji w redakcji „Parkietu” swoimi oczekiwaniami dotyczącymi sytuacji w polskiej gospodarce w najbliższych latach

Foto: Fotorzepa/ Rober Gardziński

Ostatnie trzy miesiące wprowadziły nowe wątki do scenariusza dla polskiej gospodarki, który wydawał się najbardziej prawdopodobny na przełomie lat 2018 i 2019. Z jednej strony spowolnienie w strefie euro, szczególnie w Niemczech, ma ostrzejszy przebieg, niż można było oczekiwać, z drugiej, rząd ogłosił plan istotnego zwiększenia wydatków. Jaka będzie wypadkowa tych sił – zapytał „Parkiet" ekonomistów.

– Gdyby utrzymywały się historyczne zależności, polska gospodarka powinna już odczuć skutki spowolnienia w Niemczech. Dlaczego tak się nie dzieje? Być może następuje dywersyfikacja odbiorców eksportu, może konkurencyjność cenowa jest większa, niż szacowaliśmy – powiedział podczas debaty „Parkietu" Ernest Pytlarczyk, główny ekonomista mBanku. W tej sytuacji pakiet fiskalny, znany jako „piątka" PiS, prawdopodobnie doda do wzrostu PKB Polski więcej, niż odejmie spowolnienie w strefie euro.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Dane gospodarcze
Inflacja bazowa w Polsce w górę. NBP podał nowe dane
Dane gospodarcze
Inflacja w Polsce w czerwcu 2025 r. GUS pokazał główne motory wzrostu cen
Dane gospodarcze
Chiny publikują dane o PKB. Spowolnienie wzrostu ratuje konsumpcja
Dane gospodarcze
Rosja się kurczy. Kreml utajnia dane demograficzne
Materiał Promocyjny
Sprzedaż motocykli mocno się rozpędza
Dane gospodarcze
To ta projekcja inflacji przekonała RPP do obniżki stóp procentowych
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama