- Warunki gospodarcze wciąż są trudne, zarówno w kraju, jak i zagranicą, globalny wzrost gospodarczy zwalnia, a zewnętrzne niestabilności oraz niepewności rosną - stwierdził Mao Shengyong, rzecznik chińskiego Narodowego Biura Statystycznego. 

Analitycy wskazują na wyraźny związek pomiędzy amerykańsko-chińską wojną handlową a spowolnieniem gospodarczym w Państwie Środka. W drugim kwartale chiński eksport wzrósł zaledwie o 0,1 proc. r./r. - Niepewność związana z amerykańsko-chińską wojną handlową jest ważnym czynnikiem i myślę, że się ona utrzyma pomimo niedawnego rozejmu celnego. Przedsiębiorstwa pozostają sceptyczne co do tego, czy oba kraje osiągną szersze porozumienie handlowe i uznają, że napięcia mogą znów się zaostrzyć - uważa Tom Rafferty, ekonomista z The Economist Intelligence Unit.

Czytaj także:  Biblia może paść ofiarą wojny handlowej Trumpa 

Wzrost gospodarczy w Chin znalazł się w przedziale wyznaczonym przez rząd ChRL na ten rok. Przedział ten wynosi 6 proc. - 6,5 proc. „Wzrost gospodarczy w pierwszej połowie roku wyniósł 6,3 proc. r./r., więc tylko spadek poniżej 5,8 proc. r./r. w drugiej połowie przeszkodzi w osiągnięciu oficjalnego celu całorocznego wzrostu wynoszącego przynajmniej 6 proc. Naszym zdaniem chiński rząd nie dopuści do tego, by kwartalny wzrost gospodarczy spadł poniżej 6 proc.” - piszą analitycy australijskiego ANZ Banku. 

W oficjalnych chińskich danych gospodarczych opublikowanych w poniedziałek znalazły się też jasne punkty. Produkcja przemysłowa wzrosła o 6,3 proc. r./r. w czerwcu, po tym jak w maju zwiększyła się o 5 proc. Inwestycje w aktywa trwałe zwiększyły się w okresie styczeń-czerwiec o 5,8 proc. a sprzedaż detaliczna wzrosła w czerwcu o 9,8 proc. r./r.