Produkcja sprzedana przemysłu zwiększyła się w lutym o 4,9 proc. rok do roku, najbardziej od września ub.r., po zwyżce o 1,1 proc. w styczniu. Już ten styczniowy odczyt był lepszy od oczekiwań ekonomistów. Odczyt lutowy przebił ich najśmielsze oczekiwania.
Ankietowani przez „Rzeczpospolitej" ekonomiści przeciętnie szacowali, że w lutym produkcja wzrosła o 2 proc. rok do roku, najwięksi optymiści liczyli się z odczytem na poziomie 3,9 proc.
Po oczyszczeniu danych z wpływu czynników sezonowych produkcja przemysłowa w lutym wzrosła o 3,2 proc. rok do roku, po 3,2 proc. w styczniu i 2,1 proc. w grudniu. Łącznie pierwsze dwa miesiące roku były pod tym względem podobne do II połowy 2019 r.
„Lutowe dane nie uwzględniają jeszcze skutków epidemii COVID-19 w Polsce, ale w tamtym okresie mogły się już pojawiać zaburzenia w dostawach produktów i podzespołów z Chin. Najprawdopodobniej nie wpłynęły one jednak na produkcję dzięki utrzymywanym przez firmy zapasom" – skomentowała Urszula Kryńska, ekonomistka z PKO BP.
Biorąc pod uwagę to, że epidemia koronawirusa w lutym paraliżowała gospodarkę Chin i psuła koniunkturę w globalnym handlu, zadziwiająco dobrze radzili sobie w lutym polscy eksporterzy. Wśród branż, które odnotowały największy wzrost produkcji, były bowiem te o dużym udziale eksportu w sprzedaży. Produkcja sprzętu transportowego innego niż samochody (m.in. pojazdy szynowe) zwiększyła się o 16,8 proc. rok do roku, a urządzeń elektrycznych o 12,1 proc.