Kryzys nie taki ostry

Szybkiego odbicia gospodarki nie należy się spodziewać, ale prognozy dla Polski są lepsze niż dla innych krajów UE.

Aktualizacja: 15.06.2020 13:15 Publikacja: 14.06.2020 21:00

Kryzys nie taki ostry

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Jak oceniła w zeszłotygodniowym raporcie OECD, polska gospodarka skurczy się w tym roku o 7,4 proc. albo nawet 9,5 proc., jeśli jesienią dojdzie do nawrotu epidemii. Dla porównania, ekonomiści przeciętnie spodziewają się spadku PKB Polski o około 4 proc. A ci, którzy mieli dotąd niższe prognozy, zaczynają przyznawać, że przesadzili z pesymizmem. To m.in. przypadek firmy analitycznej Capital Economics, która w kwietniu przewidywała, że polska gospodarka skurczy się w tym roku o 5,3 proc., a obecnie spodziewa się spadku PKB o około 4,5 proc.

Czytaj także: Polska gospodarka nie taka słaba. OECD się myli?

Andrzej Stec: Czarny łabędź i nowy e-świat

To zmiana niewielka, ale znacząca, bo jednocześnie prognozę dla strefy euro ekonomiści z CE utrzymali bez zmian. Zakłada ona spadek PKB unii walutowej o 12 proc. W rezultacie gospodarka strefy euro nawet za dwa lata ma być o 2 proc. mniejsza niż w 2019 r., podczas gdy gospodarka Polski ma być o 5 proc. większa.

– Dwa miesiące temu prognoza spadku PKB Polski o 7,4 proc. nie budziłaby dużego zdziwienia. Obecnie, kiedy wiemy, jakie działania antykryzysowe zostały podjęte, istnieje duże prawdopodobieństwo, że skala recesji będzie jednak znacznie mniejsza – mówi nam Piotr Kalisz, główny ekonomista banku Citi Handlowy.

Zdaniem ekonomistów z PKO BP pesymizm OECD może wynikać z tego, że na pierwszy rzut oka polski rynek pracy jest bardzo wrażliwy na kryzys z powodu dużej roli zatrudnienia na czas określony i samozatrudnienia. W ich ocenie tarcze antykryzysowe skutecznie ograniczyły jednak wzrost bezrobocia. – To dobrze wróży szansom na dalszą odbudowę popytu konsumpcyjnego – ocenia Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP. Według niego OECD, która swoje prognozy oparła teoretycznie na informacjach zbieranych do 4 czerwca, zdaje się nie brać pod uwagę tzw. danych wysokiej częstotliwości, dotyczących np. wartości transakcji kartami płatniczymi, zużycia energii elektrycznej i ruchu na drogach. – Te dane jednoznacznie wskazują, że gospodarka wyraźnie wychodzi z głębokiego dołka w kwietniu – mówi.

Czytaj także: Optymizm wraca nad Wisłę. Pozytywne sygnały z gospodarki

Łukasz Tarnawa, główny ekonomista BOŚ, podkreśla, że pozytywne dla Polski wieści płyną też z zachodniej Europy. – Uwzględniając skalę ogłoszonej w Polsce i w Europie stymulacji fiskalnej, wahadło lekko przesunęło się w kierunku bardziej optymistycznego scenariusza – mówi. – Bardzo istotna będzie sytuacja epidemiologiczna na jesieni, gdyż bazowe scenariusze powszechnie zakładają brak jesienno-zimowego zamrożenia gospodarki – dodaje.

Dane gospodarcze
PMI dla polskiego przemysłu w dół. Optymizm w branży dawno tak nie tąpnął
Dane gospodarcze
Wojna celna poprawia atrakcyjność Polski. Skok inwestycji
Dane gospodarcze
Gospodarka USA gwałtownie zwalnia w związku z cłami Donalda Trumpa
Dane gospodarcze
Jaka jest naprawdę inflacja w Rosji? Obywatele nie wierzą statystykom
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Dane gospodarcze
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc. Niemcy zaskoczyły
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne