Reklama
Rozwiń

Czy w USA jest już deflacja

Roczny wzrost cen w Ameryce był w grudniu bliski zeru (0,1 proc.), po raz pierwszy od ponad półwiecza. W 2009 r. dezinflacja może przekształcić się w deflację

Publikacja: 16.01.2009 14:31

Czy w USA jest już deflacja

Foto: AFP

Gospodarka zwalnia - ceny spadają. Analitycy założyli, że roczny wzrost cen przyjmuje już wartość -0,1 proc. Tak się nie stało, ale dane z początku 2009 r. pokażą jak jest naprawdę. Względem listopada ceny spadły już trzeci raz z rzędu, tym razem o 0,7 proc.

Jeszcze w listopadzie roczna inflacja wynosiła 1,1 proc. Najgorsze prognozy na grudzień mówiły nawet o -1,5 proc.

Ceny żywności odpowiedzialne za jedną piątą wskaźnika inflacji CPI spadły o 0,1 proc. W grudniu taniały także odzież, bilety lotnicze, rekreacja i samochody (-3,2 proc. w 2008 r., najwięcej od 1971 r.). Koszty opieki medycznej wzrosły najmniej od 1964 r.

Ceny energii spadły w grudniu o rekordowe 21 proc. rocznie. Ceny paliw - o 43 proc., najmocniej od 1937 r.

Inflacja bazowa, bez kosztów żywności i energii spadła do z 1,9 do 1,8 proc., poziomu najniższego od 2003 r. W ujęciu miesięcznym pozostała bez zmian.

Rezerwa Federalna preferuje miarę inflacji bazującą na wydatkach konsumenckich, bez uwzględniania cen żywności i paliw. Ten wskaźnik wzrósł w tym roku o 1,2 proc., ale to i tak najsłabszy wynik od 1962 r. Będzie on mniejszy niż długoterminowe prognozy w widełkach od 1,3 do 1,7 proc.

Zmieniają się przyzwyczajenia konsumentów. Z 18 do 29 proc. wzrosła liczba amerykańskich klientów kupujących tylko niezbędne produkty albo robiących zakupy tylko w sklepach dyskontowych.

W zeszłym roku kurs Wal-Marta, największej sieci handlowej na świecie poszedł w górę najmocniej od 1999 r. Sklep obniżył ceny żywności, odzieży dżinsowej, środków przeciwbólowych.

Sprzedaż detaliczna spadła w grudniu po raz szósty, o 2,7 proc. Najgorszy od 40 lat świąteczny sezon zakupowy zmusza sieci detaliczne do obniżek cen.

[link=http://www.rp.pl/artykul/5,249248.html]Amerykańska produkcja przemysłowa spadła dziś[/link] prawie ponadwukrotnie mocniej niż oczekiwano, o 2 proc. Indeks ISM obrazujący kondycję przemysłu w USA spadł w grudniu z rekordowych 36,2 punktu do 32,4 punktu. Wedle wczorajszych danych ceny amerykańskich producentów (inflacja PPI) spadła siódmy miesiąc z rzędu. Roczny spadek to 0,9 proc. Ceny importu spadły po raz piąty, ciągnięte w dół przez spadające ceny energii.

Dane gospodarcze
Rosja się kurczy. Kreml utajnia dane demograficzne
Dane gospodarcze
To ta projekcja inflacji przekonała RPP do obniżki stóp procentowych
Dane gospodarcze
Kierunek dla stóp procentowych w Polsce: w dół, choć raczej nie w cyklu
Dane gospodarcze
Adam Glapiński, prezes NBP: RPP jest skłonna dalej obniżać stopy procentowe
Dane gospodarcze
Niespodzianka. RPP obniżyła stopy procentowe