Wydźwięk tej prognozy jest tym bardziej optymistyczny, jeśli przypomnimy sobie, że w 2009 r. globalna sprzedaż oprogramowania spadła w porównaniu z 2008 r. o 2,6 proc.

Raport Gartnera potwierdza ożywienie na rynku IT, które dotyczy nie tylko oprogramowania, ale także sprzętu komputerowego. W dużym stopniu na to zjawisko wpływa polityka Microsoftu, największego na świecie producenta oprogramowania. Rok temu koncern zaczął na dobre wycofywać się z aktualizowania pochodzącego z 2001 r. systemu operacyjnego Windows XP, powszechnie używanego w biznesie. Firmy zaczęły wymieniać XP na nowszy Windows 7, który na rynku pojawił się w październiku ubiegłego roku.

Jak twierdzi Joanne Correia, wiceprezes Gartnera, powodem zakupów nowocześniejszego oprogramowania jest także zwiększające się zagrożenie ze strony cyberprzestępców.

– Po spadku w 2009 r. globalny rynek oprogramowania pokazuje potencjał wzrostu, który według nas potrwa do 2014 r. – powiedziała Correia.

W latach 2011 – 2014 średnie tempo wzrostu sprzedaży oprogramowania (CAGR) ma wynieść 6,2 proc. na świecie i aż 11,5 proc. w rejonie Azji i Pacyfiku.